دیابت-نوع-IIزعفران از جمله موادی است که خواص شگفت انگیزی برای سلامتی دارد . این ماده بر سلامت تنفسی ، تقویت سیستم گوارشی ، رفع درد ، بهبود عادات خواب ، کاهش خونریزی ، تقویت سلامت قلب ، افزایش گردش خون ، پیشگیری از دیابت ، استحکام استخوان ها و بهبود عملکرد ایمنی بدن موثر است . ادویه ی زعفران از گل زعفران تهیه می شود که crocus sativus نام دارد . رنگ آن نارنجی متمایل به قرمز می باشد . این گیاه از لحاظ استفاده ی آن در غذا ها و فوایش برای سلامتی بسیار حائز اهمیت است . زغفران حاوی ۱۵۰ ترکیب متغیر شامل کاروتنوئید ها ، سافرانال ، کروستین ، آنتی اکسیدان ها و سایر مواد بیوشیمیایی همراه با مواد معدنی و ویتامین ها می باشد که برای سلامت انسان ضروری اند . شکل رایج آن به صورت پودر است . می توانید از این ماده برای ماساژ ، انواع سوپ ، نوشیدنی های گرم یا دارو های تلخ استفاده کنید . در ادامه با فواید آن آشنا خواهیم شد .

سلامت سیستم ایمنی

ادویه ها حاوی مقادیر زیادی ویتامین C می باشند . این ویتامین سیستم ایمنی را برای تولید گلبول های سفید تحریک می کند و سبب تولید کلاژن نیز می شود . کلاژن برای تولید سلولی در بدن جهت ترمیم زخم و جراحت ، رشد عضله ، ترمیم رگ های خونی و تولید بافت لازم است .

گردش خون

زعفران سبب افزایش گردش خون ، متابولیسم و انرژی می شود . وجود مقادیر زیاد آهن در آن سبب تولید گلبول های قرمز و در نتیجه اکسیژن رسانی و خونرسانی بیشتر می شود .

سلامت قلب و فشار خون

یکی از موادی که در این ماده موجود می باشد پتاسیم است . پتاسیم به عنوان یک رگ گشا ، استرس و فشار روی رگ های خونی و شریان ها را کاهش داده و اجازه می دهد فشار خون ، تنش و فشار روی سیستم قلبی و رگ کمتر شود . این ماده سبب می شود مواردی چون تصلب شرایین ، حملات قلبی و سکته مغزی کاهش یابند .

دیابت

منگنز موجود در زعفران سبب سبب تنظیم قند خون می شود . با کنترل میزان قند خون ، انسولین و گلوکز می توان از ایجاد زمینه برای بروز دیابت نوع II جلوگیری کرد .

بهبود اضطراب و وضعیت روحی

محققان بیان می کنند که زعفران افسردگی خفیف را درمان کرده و سبب بهبود وضعیت روحی می شود . ترکیبات موجود در آن بر روی سیستم غدد درون ریز موثر بوده و سبب ترشح هورمون هایی می شوند که سلامتی و شادی را ایجاد می کنند .

استحکام استخوان

ترکیبات موجود در این ماده سبب جذب بهتر کلسیم می شود . افزایش جذب کلسیم سبب تراکم مواد معدنی در استخوان و در نتیجه پیشگیری از بیماری هایی مثل پوکی استخوان خواهد شد .

به یاد داشته باشید که مصرف زعفران در دوز های بالا می تواند خطراتی از قبیل خشکی دهان ، سرگیجه ، تهوع ، اضطراب ، احساس خستگی و تغییراتی در اشتها و ذائقه به دنبال داشته باشد .

زعفران را به رژیم غذایی خود اضافه کرده و نتیجه را برای ما بیان کنید .

  منبع :
organic facts
  برچسب ها :  نظرات