آیا شما هم به موسیقی علاقه دارید؟ چارلز داروین بیان داشته است که اگر می توانستم زندگی را از نو شروع کنم قانونی را برای خواندن شعر و یا گوش دادن به موسیقی حداقل یک بار در هفته قرار می دادم. همچنین انیشتین ذکر کرده است که اگر فیزیک دان نبودم قظعا به موسیقی روی می آوردم. جیمی هندریکس نیز موسیقی را دین خود خوانده است.
تحقیقات جدید نشان می دهند که گوش دادن به موسیقی سبب افزایش سلامت روانی و نیز سلامت جسمی می شود. خواندن دروسی که به موسیقی مربوط هستند سبب افزایش هوش هیجانی و هوشیاری ما در سنین پیری می شود، در ادامه ۱۵ مورد از فواید گوش دادن به موسیقی بیان می شود.

۱. افزایش شادابی و نشاط
چون شاد هستم آواز نمی خوانم، بلکه چون آواز می خوانم شاد هستم (ویلیام جیمز).

مطالعات نشان می دهند که گوش دادن به موسیقی ای که به آن علاقه دارید سبب ترشح دوپامین که یک انتقال دهنده ی عصبی است و یک حس خوب را ایجاد می کند می شود. تحقیقاتی که توسط دکتر والری سلیم پور بر روی ۸ فرد ضورت گرفت نشان می دهد که هنگامی که این افراد به موسیقی مورد علاقه خود گوش می دهند مقدار زیادی دوپامین ترشح می شود که در افراد احساس خوشحالی، هیجان و لذت را ایجاد می کند.

۲. افزایش تحرک

دکتر مارسلو بیگلیاسی و همکارانش دریافته اند که دوندگانی که به موسیقی گوش می دهند نسبت به افرادی که به موسیقی گوش نمی دهند، سریع تر می دوند.

۳. کاهش استرس و افزایش سلامتی

موسیقی به تنهایی شفابخش است و بیان گر احساسات انسان می باشد.موسیقی چیزی است که همه ی افراد با هر فرهنگی با آن مواجه می شوند (بیلی جول).

گوش دادن به موسیقی ای که برای افراد لذت بخش است سبب کاهش ترشح هورمون استرس می شود و از آنجایی که استرس عامل ۶۰ درصد از بیماریهای ما است گوش دادن به موسیقی بسیار مفید است. تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است نشان می دهد که شرکت افراد در خواندن آهنگ و نواختن سازهای مختلف سبب تقویت سیستم ایمنی آنها می شود. بهترین راه برای کاهش میزان استرس در طول روز گوش دادن به موسیقی یا هم خوانی با آن می باشد.

۴. خواب بهتر

موسیقی آلودگی های روح را از بین می برد (برتلد ایربک).

بیش از ۳۰ درصد از مردم آمریکا از بی خوابی رنج می برند. تحقیقات نشان می دهد که دانش آموزانی که قبل از خواب حدود ۴۵ دقیقه به موسیقی کلاسیک گوش داده اند نسبت به دانش آموزانی که کتاب صوتی گوش می دهند یا کاری انجام نمی دهند، خواب بهتری دارند. اگر شما هم از بی خوابی رنج می برید قبل از خواب موسیقی های آرامی را گوش دهید.

۵. کاهش افسردگی

بیش از ۱۵۰ میلیون نفر در جهان به بیماری افسردگی مبتلا هستند، حدود ۹۰ درصد از این افراد نیز از بی خوابی رنج می برند. تحقیقات نشان می دهد که در افراد دچار افسردگی که قبل از خواب موسیقی کلاسیک گوش می دهند نشانه های بیماری بسیار کاهش می یابد. طبق گفته ی دکتر هنس جوچیم موسیقی می تواند تاثیرات متفاوتی را بر افراد مبتلا به افسردگی داشته باشد. موسیقی کلاسیک سبب کاهش علائم و تکنو سبب افزایش آن خواهد شد.

۶. کاهش اشتها

ارتباط دوستانه ای بین موسیقی و کاهش غذا خوردن وجود دارد (توماس هاردی).

مشاهدات نشان می دهند که گوش دادن به موسیقی به هنگام غذا خوردن سبب می شود که فرد کالری کمتری را دریافت کرده و از غذای خود لذت بیشتری را ببرد. اگر شما هم به دنبال کاهش اشتها هستید از موسیقی استفاده نمایید.

۷. بهبود خلق و خو به هنگام رانندگی

تحقیقات نشان می دهند که گوش دادن به موسیقی در هنگام رانندگی سبب بهبود خلق و خو و افزایش تمرکز شما می شود و باعث می شود با دقت حرکت کنید.

موزیک

۸. تقویت حافظه و یادگیری

موسیقی زبان حافظه است (جودی پیکولت).

محققان بیان می دارند که موسیقی در افراد در یادگیری و به یاد آوردن مطالب بسیار کمک می کند. میزان تاثیر آن به میزان علاقه شما به موسیقی بر می گردد. براساس آزمایشات انجام شده افرادی که موسیقی دان هستند حافظه ی قوی تری دارند.

۹. ایجاد آرامش در بیمار قبل و بعد از جراحی

پژوهشگران بیان می دارند که گوش دادن به موسیقی، پیش از جراحی سبب کاهش اضطراب می شود. همچنین بعد از جراحی نیز تاثیرات مفیدی را به دنبال خواهد داشت. حدود ۲۳۴ میلیون جراحی به طور سالانه در جهان انجام می گیرد و گوش دادن به موسیقی می تواند جایگزین مناسبی برای داروهایی که باعث کاهش استرس در هنگام جراحی می شوند باشد.

۱۰. کاهش درد

هنگامی که موسیقی به شما ضربه می زند دردی را احساس نخواهید کرد (باب مارلی).

آزمایشات انجام شده نشان می دهد که استفاده از موسیقی سبب کاهش درد در افراد سرطانی می شود. آهنگ های کلاسیک و آرامش بخش تاثیر بیشتری بر این افراد خواهند داشت.

۱۱. بهبود آلزایمر

سازمانی تحت عنوان موسیقی و حافظه وجود که به افراد مبتلا به آلزایمر و دبگر فراموشی های مرتبط با سن و به وسیله ی گوش دادن به موسقی مورد علاقه شان، کمک می کند که به یاد بیاورند چه کسی هستند. دکتر لورا ماسکودا بیان می دارد از آنجا که موسیقی بر نواحی مختلفی از مغز اثر می گذارد می تواند به سلامت ذهن کمک کند.

۱۲. بهبود سکته ی مغزی

نتایج آزمایشات نشان داد در افرادی که سکته ی مغزی داشته اند گوش دادن روزانه به دو موسیقی مورد علاقه شان سبب بهبود علائم سکته می شود. سکته ی مغزی ۵ امین عامل مرگ در آمریکا می باشد که جان بسیاری از افراد را می گیرد.

۱۳. افزایش هوش کلامی

موسیقی برای روح همانند کلمات برای ذهن هستند (مادست ماوس).

نتیجه ی تحقیقی که بر روی کودکان ۴ تا ۶ ساله انجام شده است نشان می دهد که در ۹۰ درصد از آنها گوش دادن به موسیقی سبب افزایش هوش کلامی می شود. دکتر سیلوین مورنو بیان می دارد که آموختن موسیقی سبب می شود تا کودکان توانایی فهم بهتر واژه ها را به دست آورند و بتوانند منظور خود را توضیح دهند.

۱۴. افزایش هوش هیجانی

موسیقی می تواند جهان را تغییر دهد زیرا سبب تغییر در افراد می شود (بونو).

آزمایشی که بر روی کودکان ۶ ساله به مدت ۳۶ هفته انجام گرفت نشان داد که یاد گرفتن موسیقی و گوش دادن به آن سبب افزایش قابل توجهی در هوش هیجانی می شود.

۱۵. حفظ سلامت مغز به هنگام پیری

طبق گفته ی محققان آموختن موسیقی و گوش دادن به آن سبب ایجاد ارتباطاتی در مغز خواهد شد که در هنگام پیری به سلامت مغز کمک می کند.

موسیقی تاثیر شگفت انگیزی را بر زندگی شما بر جای خواهد گذاشت و به سن، سالم یا بیمار بودن و خوشحالی و ناراحت بودن شما بستگی ندارد. موسیقی سبب کاهش استرس

،بهبود خلق و خو، افزایش سلامتی، خواب بهتر و کاهش درد می شود. تحقیقات جدید نشان می دهند که انسان ها با استفاده از موسیقی جدا از فرهنگ و زبانشان، می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و یاد گرفتن این زبان جهانی می تواند برای ما بسیار مفید باشد.

  منبع :
lifehack
  برچسب ها :  نظرات