رژیم-گیاهخواریرژیم گیاهخواری این امکان را به شما می دهد تا کلسترول را از رژیم غذایی خود حذف کرده و فیبر های محلول را افزایش دهید تا از تشکیل پلاک در رگ ها و ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی دور بمانید . همچنین مصرف حبوبات ، میوه ها و سبزیجات از جمله ی منابع بسیار خوب برای تامین پتاسیم مفید برای قلب هستند . دکتر Kim Williams متخصص قلب و رئیس دانشگاه قلب آمریکا در سال ۲۰۰۳ با مشاهده ی اسکن قلب بیماری که به گیاهخواری روی آورده بود و با توجه به کلسترول بالای خود گیاهخوار شد . وی بیان می دارد که این رژیم سبب کاهش تشکیل پلاک ها در رگ ها شده و خطر ابتلا به دیابت و سکته را کاهش می دهد . گیاهخوار شدن به این معنا نیست که کاملا محصولات حیوانی را کنار بگذارید بلکه می توانید درصد آن ها را بسیار کم کنید و ماهی را جایگزین گوشت قرمز کنید که سبب کاهش فشار خون و خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود . Williams بر این باور است که خوردن همه چیز به طور متعادل بیماری ها را به طور متعادل ایجاد خواهد کرد و آن ها را از بین نخواهد برد . موارد زیر به شما نشان می دهند که چرا رژیم گیاهخواری برای قلب مفید است .

دریافت چربی های اشباع شده ی کمتر

چربی های اشباع شده چربی هایی هستند که در دمای اتاق جامد می باشند و مملو از هیدروژن اند . این چربی ها و روغن ها به طور عمده در گوشت و محصولات حیوانی مثل گوشت گوساله ، خوک ، کره ، پنیر ، لبنیات پر چرب و حتی روغن نارگیل یافت می شوند . این چربی ها میزان کلسترول خون و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را افزایش می دهند . انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که از ۲۰۰۰ کالری دریافتی در روز فقط ۱۳ گرم آن از چربی های اشباع شده باشد . توصیه ی این انجمن در رابطه با رژیم گیاهخواری به شرح زیر است : خوردن ۴ تا ۵ وعده میوه و سبزی ، ۶ تا ۸ وعده غلات کامل ، ۲ تا ۳ وعده لبنیات و کمتر از ۱۸۰ گرم گوشت طیور یا غذا های دریایی در روز .

حذف کلسترول از رژیم غذایی

نیاز بدن به کلسترول بسیار ناچیز است پس میزان دریافتی آن باید کنترل شود زیرا مصرف مازاد بیماری ها را به دنبال خواهد داشت . کلسترول در غذا های حیوانی وجود دارد و نه گیاهان . تجمع کلسترول در خون عامل اصلی بروز بیماری های قلبی ، سکته و حملات قلبی می باشد . کلسترول بد مواد زائد ، چربی و پلاک را ایجاد می کند که سبب مسدود شدن سرخرگ ها و در نتیجه حملات قلبی و سکته می شود . انجمن تغذیه بیان می دارد که مصرف روزانه ۳۰۰ گرم کلسترول برای عملکرد مناسب بدن کافی است . همچنین ذکر می کند که جایگزین کردن گوشت های پر چرب با مواد غذایی گیاهی تغییری سالم در سبک زندگی است . طبق گفته ی سازمان کشاورزی آمریکا تنها حدود ۱۰ % از کالری روزانه باید از طریق چربی های اشباع شده باشد . پس روغن های اشباع نشده مثل آوکادو ، روغن زیتون و آجیل را جایگزین روغن های اشباع شده کنید .

افزایش فیبر در رژیم غذایی

رژیم غذایی گیاهی موجب افزایش فیبر محلول در روده ها می شود . دکتر Joan Salge Blake استادیار دانشگاه بوستون بیان می دارد که افزایش فیبر سبب کاهش گردش کلسترول در بدن می شود زیرا فیبر و کلسترول در مجرای روده با هم وارد واکنش شده و سبب دفع کلسترول و عدم ذخیره ی آن در بدن می شوند . او توصیه می کند که با کاهش مصرف گوشت و افزایش موادی مانند عدس ها ، سبزیجات و آجیل ها غذا هایتان را سالم کنید .

کاهش خطر ابتلا به دیابت و چاقی

خوردن گوشت و چربی های اشباع شده خطر ابتلا به دیابت نوع II را افزایش می دهند و نیز در این افراد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته دو برابر است . Salge بیان می دارد که با تغییر رژیم غذایی خود به یک رژیم غذایی با پروتئین کم گامی را در جهت مصرف کالری کمتر و نیز کاهش وزن برداشته اید زیرا میوه ها و سبزیجات حاوی کالری کمتر و آب فراوان می باشند و به شما کمک می کنند تا احساس سیری نمایید .

کاهش فشار خون

بهترین راه برای افرادی که فشار خون بالایی دارند استفاده از رژیم گیاهخواری است زیرا علاوه بر کاهش مصرف گوشت کاهش سدیم را نیز به دنبال دارد . در این رژیم مصرف میوه ها و سبزیجات افزایش می یابد و روزانه ۱۵۰ گرم پروتئین جذب بدن می شود . تحقیقی در این زمینه توسط انجمن قلب ، ریه و خون آمریکا بر روی تعداد زیادی از افراد صورت گرفت و نتایج نشان دادند که رژیم گیاهخواری سبب کاهش فشار خون می گردد .

افزایش امگا ۳ در رژیم غذایی

اسید های چرب امگا ۳ سبب کاهش خطر ایتلا به بیماری های قلبی و دیابت می شوند زیرا میزان کلسترول و فشار خون را کاهش می دهند . این اسید های چرب در بدن ساخته نمی شوند و باید از طریق رژیم غذایی مناسب تامین شوند . به علت وجود اسید های چرب امگا ۳ در ماهیان آب های سرد مثل سالمون ، ساردین و تن توصیه می شود که ماهی جایگزین گوشت قرمز و طیور شود . امگا ۳ گیاهی در گیاهانی مانند : تخم کدو ، روغن کونیلا ، سویا ، گردو و بذر کتان یافت می شود .

دریافت مواد مغذی سودمند

میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان ها ، استرول های گیاهی ، ترکیبات شیمیایی و پتاسیم هستند که همگی سبب جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی می شوند . Williams بیان می دارد که پتاسیم از طریق مقابله با سدیم برای کاهش فشار خون بسیار موثر است و چنانچه از مواد گیاهی تامین شود مفید تر خواهد بود . مواد زیر حاوی پتاسیم می باشند : سیب زمینی شیرین ، قارچ ، سویا ، بادام موز ، زرد آلو ، گوجه فرنگی و طالبی .

کاهش دریافت ترکیبات نا سالم موجود در گوشت

هنگام دریافت مواد گیاهی به جای غذا های حیوانی علاوه بر دریافت مواد مغذی سودمند ، مواد غذایی مضر از رژیم غذایی حذف می شوند . به عنوان مثال گوشت علاوه بر چربی های اشباع و کلسترول حاوی نوعی آهن است که اکسیژن واکنش پذیر تولید می کند که در بروز حملات قلبی دخیل است . کارنیتین ماده ی مضر دیگری است که اغلب در گوشت قرمز ، تخم مرغ و لبنیات پر چرب یافت می شود و برای بدن همچون سم است . زیرا سبب ورم مخاط روده ی بزرگ می شود و ناقل کلسترول به سرخرگ است .

رژیم غذایی شما چگونه است ؟ آن را برای ما شرح دهید .

 

  منبع :
every day health
  برچسب ها :  نظرات