چگونه از اتلاف وقت جلوگیری کنیم ؟

همیشه همین گونه است کار بر سر شما ریخته ۲۰ ایمیل خوانده نشده دارید و گزارش هایی که برروی میز شماست . برای استراحت میز خود را ترک می کنید و با خود می گویید ۵ دقیقه دیگر بر می گردم. اما پس از ۲ ساعت تازه به میز کارخود بازگشته اید اگر اینگونه رفتار می کنید شما تنها نیستید درحقیقت شما از یکی از شایع ترین مشکلات بشری رنج می برید.

 اتلاف وقت :    ما همه در هنگام اتلاف وقت احساس عذاب وجدان می کنیم و سعی در کم کردن آن داریم اما به عنوان فردی که سال هاست وقت خود را تلف می کندهمیشه این جمله را با خود تکرار می کنیم : من بزودی انجامش می دهم و آن زمان هیچگاه نمی رسد.

سوالی که مطرح است این است که چرا اینگونه عمل می کنیم ؟ چرا خود را در استرس فراوان قرار می دهیم اما کار خود را انجام نمی دهیم ؟راه حل اتلاف وقت چیست ؟ در این مطلب سعی خواهیم کرد راه هایی برای جلوگیری از اتلاف وقت و داشتن یک زندگی مفید تر و در  عین حال کم استرس تر با هم بررسی کنیم

چرا وقت خود را تلف می کنیم؟

با توجه به مقاله ای که در مجله شخصیت به چاپ رسید به نظر می رسد همه ی ما دچار اتلاف وقت هستیم اما ۲۰ درصد از افراد به طور مداوم کار های خود را به عقب می اندازند و این برای آنها یک عادت شده است . اگر همواره در حال اتلاف وقت ، عقب انداختن کارها و نداشتن انگیزه برای انجام کار هستید شما دچار بیماری اتلاف وقت مزمن شده اید.

بیایید با هم نحوه درمان این بیماری را بررسی کنیم . راه هایی که در زیر می آید دو راه علمی برای جلوگیری از اتلاف وقت است.

  1. فقط شروع کنید :

به طور ساده ای شروع کردن یک پروژه می تواند سخت ترین نقطه ی آن باشد.اما اگر خود را مدیریت کنیم و از این سکوی سخت گذر کنیم خود را مایل تر به انجام کار خواهیم یافت. چرا چون مغز ما از اثری به نام اثر زیگارنیک(Zeigarnik) پیروی می کند. به همین دلیل مغز ما همواره به دنبال یافتن زمانی برای انجام کار است . تنها راه رسیدن به آن زمان شروع کردن آن کار هاست .

  1. کار های بزرگ را بشکنید :

این بهترین راه برای سبک کردن و شروع کردن کار هاست .ما همواره از شروع کردن کار های بزرگ پرهیز می کنیم چرا که آنها ترسناکند. کار های بزرگ همیشه باعث ترس ما  ازبین رفتن تمام اوقات فراغت ما می شود به همین دلیل هیچ گاه آنها را شروع نمی کنیم خوشبختانه یک راه علمی اثبات شده برای جلوگیری از این ترس وجود دارد . یک کار بزرگ را انتخاب کنید و آن را به کار های کوچک تر بشکنید.در حقیقت برای مغز ما انجام دادن دو یا سه کار کوچک بسیار راحت تر از انجام دادن یک کار بزرگ است و این شروع کردن کار را بسیار ساده تر می کند.

در حقیقت دو راهی که در بالا اشاره شد برترین راه ها برای فائق آمدن به اتلاف وقت است . با شکستن پروژه های بزرگ به کار های کوچک تر شما خود را با انگیزه ی بالا تری برای شروع میابید و در حقیقت شما آماده ی انجام کار ها خواهید شد.

این روش ها را به کار گیرید و به ما بگوید تا چه حد برای شما موثر بوده است نظرات خود را با ما درمیان بگذارید .

  منبع :
success
  برچسب ها :  نظرات