خستگی-ناشی-از-اختلال-غده-تیروئیدتقریبا همه ی ما در بعضی مواقع با خستگی ، نوسان در وزن و تغییرات خلق و خو مواجه می شویم . ما بسیار مشغول هستیم و وقتی را برای انجام ورزش های آرامش بخش و توجه به بدن خود نداریم  . اگر به طور منظم و شدید این حالات را دارید ممکن است مشکل از غده ی تیروئید شما باشد . طبق آماری که اعلام شده است حدود ۲۵ میلیون نفر در آمریکا مبتلا به بیماری های غده ی تیروئید می باشند و حدود ۵۰ % از آن ها از این موضوع خبر ندارند . بیشتر این جمعیت را زنان تشکیل می دهند . در ادامه با غده ی تیروئید و علائم بیماری های آن بیشتر آشنا می شویم .

تیروئید چیست ؟

تیروئید یک غده ی پروانه ای شکل می باشد که در قسمت مرکزی و جلوی گردن ، بین چانه و قسمت شیب پایه گردن قرار گرفته است . تیروئید به عنوان ترموستات بدن معرفی می شود که تنظیم میزان انرژی ، دما و سوخت و ساز بدن را بر عهده دارد . از طریق مجموعه واکنش های شیمیایی که با مواد معدنی مثل ید و سلنیوم انجام می دهد می تواند خلق و خوی افراد و چرخه ی قاعدگی زنان را کنترل کند . علاوه بر هزاران کار دیگری که انجام می دهد امکان اینکه به مقدار کافی کالری بسوزانید و به راحتی وزن خود را کاهش دهید را فراهم می کند .

مشکلات غده تیروئید

این مشکلات ۳ نوع هستند که به شرح زیرند :

  1. کم کاری غده تیروئید ( هیپو تیروئیدیسم ) : در این حالت میزان انرژی آزاد شده و سوخت و ساز بدن کم است .
  2. پر کاری غده تیروئید ( هیپر تیروئیدیسم ) : در این حالت سوخت و ساز بدن بسیار زیاد است .
  3. بیماری های خود ایمنی تیروئید : که شامل هر دو نوع بیماری هایی می شوند که در آن غده ی تیروئید کم کاری یا پر کاری دارد .

۱۰ علامت وجود دارد که به شما نشان می دهد ممکن است مشکل تیروئید داشته باشید که در ادامه بیان می شوند :

مبارزه با افزایش وزن

آیا شما هم از کسانی هستید که از رژیم ها و ورزش های متعدد بدون نتیجه خسته شده اند ؟ ممکن است مشکل از نحوه ی انجام دادن کارتان نباشد بلکه احتمال دارد که این عدم موفقیت به علت ناتوان بودن بدن شما در سوزاندن کالری که به علت کم کاری تیروئید است باشد . پس دیگر خود را اذیت نکنید و به این توجه کنید که ممکن است تیروئید شما مشکل داشته باشد . از طرف دیگر اگر بیش از اندازه کاهش وزن داشته اید ممکن است مبتلا به پر کاری تیروئید باشید و بهتر است به پزشک مراجعه کنید .

میزان انرژی

غده تیروئید میزان انرژی آزاد شده را کنترل می کند . اگر کمتر از حد معمول باشد شما احساس خستگی خواهید کرد . این حالت ممکن است مربوط به کم خونی یا عفونت ویروسی نیز باشد ولی کاهش انرژی یکی از رایج ترین علائم تیروئید است . بر عکس اگر پر کاری تیروئید داشته باشید احساس می کنید که انرژی بسیار زیادی در درون شما وجود دارد . اگر هر یک از این علائم را دارید برای انجام تست تیروئید اقدام کنید .

اختلالات خواب

غده ی تیروئید بر روی خواب شما هم اثر می گذارد . اگر کم کاری تیروئید داشته باشید بیشتر از حد معمول می خوابید و پس از بیدار شدن همچنان احساس خستگی دارید . در این حالت خواب شما سطحی و به هم ریخته است . بر عکس اگر احساس کنید که انگار به برق متصل شده اید نشانه اب از پر کاری تیروئید است .

نوسانات خلقی

احساس بی حوصلگی بدون دلیل دارید ؟ کم کاری تیروئید می تواند شما را بی حوصله و افسرده کند . از طرف دیگر اگر احساس می کنید تحریک پذیر و عصبانی هستید و بیش از اندازه کار می کنید ممکن است که پر کاری تیروئید داشته باشید . احساس گرمای شدید نشامه ای از تولید بیش از حد هورمون های تیروئیدی است .

اشتهای زیاد یا کم

کم کاری تیروئید اشتهای شما را کم می کند زیرا کم بودن میزان متابولیسم به مغز شما می گوید که احتیاجی به سوخت بیشتر ندارد . این حالت میل شما را برای خوردن چیز های شیرین و کربوهیدرات ها افزایش می دهد تا بتوانید بر خستگی خود غلبه کنید . بر عکس اگر پر کاری تیروئید داشته باشید همیشه احساس گرسنگی خواهید کرد به طوری که دائما غذا می خورید و هیچگاه سیر نمی شوید . دلیلش این است که مقدار زیادی از ذخایر بدن شما حتی به هنگام استراحت می سوزد و مصرف می شود .

هضم سریع یا کند

در طی کم کاری تیروئید سرعت همه چیز از جمله هضم مواد کاهش می یابد . در نتیجه نفخ و یبوست از علائم شایع کم کاری تیروئید هستند . بر عکس این حالت در پر کاری رخ می دهد که شما احساس دفع زیاد و مدفوعی شل دارید .

مشکلات قاعدگی ، باروری و سقط جنین

غده تیروئید چرخه ی قاعدگی ، باروری و هورمون های زنانه را نیز کنترل می کند . اگر مشکلاتی برای باردار شدن ، میزان هورمون ، چرخه ی قاعدگی و سقط جنین دارید حتما تیروئید خود را بررسی کنید . قبل از بارداری مطمئن شوید که سطح هورمون های شما متعادل هستند . زنان بسیاری وجود دارند که پس از درمان مشکلات تیروئیدی باردار می شوند و دیگر هرگز سقط جنین ندارند .

درد مفاصل

درد مزمن مفاصل به ویژه سندرم تونل کارپال که در مچ دست است می تواند مربوط به کم کاری تیروئید باشد . پس قبل از مصرف دارو های مسکن که سلامت معده و روده ی شما را به خطر می اندازند به آزمایشگاه رفته و تیروئید خود را به ویژه از لحاظ میزان هورمون های Tch ، T3 ، T4 و اتو آنتی بادی ها تست کنید .

سطح کلسترول بالا حتی با رژیم غذایی سالم

کم کاری تیروئید سبب افزایش میزان کلسترول می شود زیرا به علت متابولیسم پایین ، چربی ها نمی سوزند . پس قبل از مصرف دارو های استاتین به منظور کنترل میزان کلسترول ، آزمایشی برای بررسی تیروئید خود بدهید .

گرما یا سرمای شدید

اگر احساس سرما کنید و همیشه دستانتان سرد باشند کم کاری تیروئید دارید ولی به هنگام پر کاری تیروئید احساس گرمای شدید می کنید حتی اگر دمای اتاق متعادل باشد و زمانی که دیگران احساس یخ زدگی دارند بدن شما گرم است . پس اگر بدن شما بیش از حد سرد یا گرم است تیروئید خود را بررسی کنید .

خبر خوب این است که مشکلات تیروئید قابل برطرف شدن هستند . در شیوه های پزشکی متعارف شما باید خودتان برای تست تیروئید اقدام کنید ولی در پزشکی کاربردی و درمان طبیعی خود پزشک مایل به انجام تمام آزمایش های مربوط به بررسی هورمون های Tch ، T3 ، T4 و اتو آنتی بادی ها می باشد . بسیار مهم است که اگر مشکلات تیروئیدی نداریم به بدن خود آسیب نزنیم و خود را تحت درمان های غیر ضروری قرار ندهیم . اگر از مشکلات تیروئیدی رنج می برید و علائم آن شدید هستند اصلا نگران نباشید زیرا با یک درمان مناسب به حالت عادی باز خواهید گشت . گاهی اوقات مشکلات تیروئیدی با روش های طبیعی مثل کاهش استرس ، رژیم غذایی مناسب ، استفاده از گیاهان و مکمل ها بهبود می یابد اما بعضی اوقات به درمان های دارویی طولانی مدت نیاز است .

آیا شما هم علائم ناشی از مشکلات تیروئیدی را دارید ؟ نظر خود را بیان کنید .

 

  منبع :
mind body green
  برچسب ها :  نظرات