همه ی ما یک جایی از زندگی به عمیق ترین مرحله های افسردگی میرسیم . برخی از افراد از این مراحل نجات پیدا میکنند در حای برخی دیگر درحال غرق شدن از یک مرحله به مرحله ی عمیق تر هستند . خارج شدن از این مراحل بسیار مهم است چون علاوه بر اینکه روی سلامتی ذهنی ما تاثیر میگذارد باعث میشود از نظر جسمی هم وضعیت نامناسبی داشته باشیم . خود من هم مانند بسیاری از افراد دچار افسردگی شده ام و اشتباهی که در آن زمان رخ داد این بود که جایی در میانه آن مرحله عمیق افسردگی تسلیم شدم و از نتایجش رنج کشیدم و نه تنها مریض شدم بلکه از نظر روانی هم خسته بودم .ولی یک روز تصمیم گرفتم و این هفت نکته را نوشتم و به صورت منظم آن ها را دنبال کردم و در طی چند روز به جهان واقعی برگشتم .

در ادامه هفت مورد ذکر شده آمده است :

۱. قانون ۸۰ – ۲۰

هنگام مطالعه ی پروژه ی مدیریت ما با قانون ۸۰ – ۲۰ مواجه شدیم که بسیار توجه مرا جلب کرد . این قانون بیان میکند که فقط ۲۰% مشکلات حقیقی هستند و ۸۰% بقیه فقط بزرگنمایی آن ۲۰% میباشند . روزی که ما علت ۲۰% مشکلاتمان را بیابیم به طور خودکار ۸۰% بقیه بدون هیچ حرکتی حل میشوند . پس تلاش کنید تا دلیل اصلی مشکلات بزرگ خود را که سبب بروز افسردگی شده اند بیابید .

۲. خود را کاوش کنید .

مهم ترین قسمت بالغ شدن این است که بیابید واقعا چه کسی هستید . در این مرحله ممکن است احساس کنید در حال سقوط کردن و تجزیه شدن هستید و اذیت میشوید ولی در هرکدام از این موارد چیزهای جدیدی درباره خود می آموزید . تجربه ها برای کشف خود ضروری هستند و وقتی که شما درمیابید واقعا چه کسی هستید یاد خواهید گرفت که چگونه با حقیقت مواجه شوید و دچار افسردگی نخواهید شد .

۳. مهربانی

این مورد بیشترین نقش را برای مقابله با افسردگی ایفا میکند . روزی که شما از خود فارغ شوید و شروع به انجام کارهای محبت آمیز کوچک بکنید خوشحالی و رضایت مندی بی اندازه ای را از درون احساس خواهید کرد . مهربانی به این معنی نیست که کارهای بزرگ انجام دهید بلکه میتواند به اندازه ی دادن یک پنی به یک گدا کوچک باشد . شما فقط زمانی که میبینید کسی مشکل دارد به او کمک کنید . این کار به شما احساس مفید بودن در جامعه را میدهد و برای مبارزه با افسردگی بیشترین کمک را به شما میکند .

۴. این شرایط به زودی میگذرد .

همه ی ما این ترس را در وجودمان داریم که اگر برای ادامه ی زندگیمان در این موقعیت گیر بیفتیم چه میشود . ولی حقیقت این است که همانطور که چیزهای خوب برای همیشه پایدار نیستند چیز های بد هم برای همیشه ادامه پیدا نمیکنند . اگر شما در زندگیتان با یک مشکل جدی مثل مشکل اقتصادی یا خانوادگی مواجه شدید فقط نیاز دارید تا به خود بگویید که این برای همیشه ادامه پیدا نمیکند . فقط صبر کنید و محکم باشید و به یاد بیاورید که در این دنیای دیوانه هیچ چیزی همیشگی نیست .

۵. از منفی بافی دوری کنید .

منفی بافی سارقی است که خوشحال را میدزدد . بسیاری از اوقات در زندگی ما یک شخص خوشبین را در وجود خود داریم ولی آنقدر توسط منفی ببافی ها احاطه شده ایم که برای هر چیزی به شیوه ی منفی به آن فکر میکنیم . پس اگر شما هم توسط منفی بافی ها احاطه شده اید بی درنگ از آن خارج شوید .

۶. رویا های بزرگ بسازید و هیچ انتظاری از دیگران نداشته باشید .

من دریافتم که خیال پردازی شگفت انگیز ترین خصیصه ی انسان بودن است زیرا هیچ محدودیت و مرزی ندارد پس مطمئن شوید که بلند ترین اهداف ممکن را دارید . این اولین پله ی نردبان موفقیت است و اگر به اندازه ی کافی بزرگ نباشد به راحتی شکست میخورید . گاهی اوقات خیال پردازی ها انسان را میترساند ولی اگر رویایتان شما را نمیترساند پس به اندازه ی کافی بزرگ نیست . مسئله ی بعدی انتظار داشتن است که یکی از بزرگترین دلایل افسردگی است . ما انتظارات زیادی از دیگران داریم و زمانی که آن ها محقق نمیشوند دچار افسردگی عمیقی میشویم پس اطمینان حاصل کنید که هرگز انتظار هیچ چیزی را از هیچ کسی نداشته باشید و فقط فردی باشید که دوست دارید مردم در مقابل شما باشند .

۷. عشق را درون خود جستجو کنید .

ما همیشه در جای اشتباه به دنبال عشق میگردیم . اگر فقط به درون خود توجه کنید شروع میکنید به دوست داشتن خودتان قبل از دوست داشتن جهان . به من اطمینان کنید ! شعری وجود دارد از شمس تبریزی که بیان میکند اگر میخواهید شیوه ی رفتار دیگران با شما تغییر کند باید ابتدا شیوه ی رفتار با خود را تغییر دهید . جز اینکه یاد بگیرید خود را کامل و با احترام دوست بدارید راه دیگری برای عشق ورزیدن به خود وجود ندارد . به هر حال خوشحال باشید از خارهایی که دیگران به سوی شما می اندازند زیرا نشانه ای است از اینکه شما به زودی در بارانی از گل های رز قرار میگیرید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  منبع :
dumb little man
  برچسب ها :  نظرات