خشکی-چشم

چشم همیشه به جریان اشک ها برای مرطوب ماندن وابسته است.رطوبت چشم برای دید راحت و کافی لازم است.اشک شامل آب برای رطوبت، چربی برای راحت پلک زدن، مخاط ،آنتی بادی ها و پروتئین های خاص برای جلوگیری از عفونت ها است.این ترکیب توسط غده های خاصی که در اطراف چشم جای گرفته اند ترشح می شود.وقتی در سیستم اشکی تعادل از بین برود ،شخص دچار خشکی چشم می شود.و ممکن است علائم زیر را داشته باشد:

-درد

-حساسیت به نور

-احساس وجود جسم خارجی در چشم

-خارش چشم

-قرمزی چشم

-تاری دید

وقتی چشم رطوبت کافی نداشته باشد ،سیگنال های مازاد بر نیاز را برای رطوبت بیشتر به سیستم عصبی می فرستد و برای تلاش برای جبران خشکی باعث تولید مازاد اشک شده که از چشم خارج می شوند و اذیت کننده است.اما این اشک ها بیشتر شامل آب هستند و ترکیب اشکهای طبیعی را ندارند فقط مواد زائد را می شویند اما سطح چشم را بطور مناسب پوشش نمی دهند.

علل ایجاد خشکی چشم:

علاوه بر بهم خوردن تعادل سیستم عصبی جریان اشک ،خشکی چشم می تواند در اثر وضعیت هایی چون خشکی هوا ،گرما یا وضعیت های محیطی دیگر هم باشد .موارد زیر هم می توانند باعث خشکی چشم  شوند:

۱.پروسه بالا رفتن طبیعی سن(مخصوصا یائسگی در خانم ها)

۲.عوارض جانبی بعضی از داروها مثل آنتی هیستامین ها و قرص های جلوگیری از بارداری

۳.بیماری هایی که روی توانایی ساخت اشک اثر می گذارند.

۴.مشکلات ساختاری که مثلا پلکها نمی توانند کاملا بسته شوند.

درمان خشکی چشم

برای درمان خشکی چشم حتما باید با متخصص چشم صحبت نمود اما عموما درمان شامل یکی از موارد زیر است:

۱.پماد یا قطره اشک مصنوعی

استفاده از قطره اشک مصنوعی ابتدایی ترین درمان است و بدون نسخه هم در داروخانه ها به فروش می رسد.قطره های متفاوتی وجود دارد و شما باید قطره ی مناسب خود را انتخاب کنید.اگر دچار خشکی چشم شدید هستید ،حتی در مواقعی که وضعیت چشمتان عادی است باید قطره را استفاده کنید تا آن را مرطوب نگه دارید .اگر وقتی خواب هستید چشمتان خشک می شود می توانید شب ها از مرطوب کننده های دیگری مثل پماد استفاده کنید.

۲.انسداد موقتی مجاری اشکی

گاهی اوقات لازم است تا مجاری اشکی بسته شوند .بیشتر مواقع ابتدا به صورت موقت با قرار دادن plug در مجرای اشکی در پلک پایین ،متوجه می شوند که آیا plug موقتی می تواند مقدار اشک را در حد کافی نگه دارد یا نه.

۳.انسداد مجاری اشکی با استفاده از کوتر(چاقوی الکتریکی)

اگر انسداد موقتی موثر باشد ،سپس ممکن است برای انسداد دائمی از کوتر استفاده شود.با این روش اشک های اضافی از چشم خارج شده و به بینی می روند.

۴.lipiflow

lipiflow یک وسیله پزشکی است که از گرما استفاده می کند و با فشار بر روی پلک ها غده های اشکی بسته شده را باز می کند .این غده ها ،چربی را به اشک اضافه می کنند و باعث رطوبت چشم شده ،از تبخیر اشک ها جلوگیری می کنند.

۵.restusis

FDA به تازگی نسخه ی قطره چشمی restusis  را برای درمان خشکی های چشم شدید پذیرفت.در حال حاضر تنها قطره ی چشمی است که به چشم شما کمک می کند تا تولید اشک خود را با استفاده ی مستمر از این قطره افزایش دهد.

۶.داروها و مواد مغذی دیگر

داروهای دیگر مثل قطره های استروئیدی می توانند به عنوان داروی کمکی در کنار درمان های دیگر استفاده شوند.شواهد گوناگونی نشان می دهند که استفاده از روغن ماهی و امگا ۳ در رژیم غذایی به کسانی که از خشکی چشم رنج می برند کمک شایانی می کند.

 

  منبع :
webmd
  برچسب ها :  نظرات