گاستریتگاستریت یا ورم معده التهابی است که در لایه مخاطی معده رخ می دهد . دو نوع گاستریت وجود دارد : حاد و مزمن . در گاستریت حاد التهاب شدید و ناگهانی داریم بر عکس در گاستریت مزمن التهاب بلند مدت است که ممکن است سال ها با فرد همراه باشد . نوع دیگری هم وجود دارد که کمتر رایج است و آن ورم معده فرسایشی می باشد که التهاب ایجاد نمی کند ولی می تواند باعث خونریزی و زخم معده شود . مهم ترین عاملی که سبب بروز گاستریت می شود از طریق افراد ، آب و غذای آلوده قابل انتقال است و هلیکو باکتر پیلوری نام دارد . در گاستریت فرسایشی عوامل دیگری دخیل هستند که عبارتند از : استفاده بیش از حد از دارو های ضد التهابی استروئیدی مثل : ایبو پروفن ، ناپروکسن و نیز مصرف الکل و کوکائین . عوامل دیگری که در بروز گاستریت دخیل اند به شرح زیر می باشند :

عفونت های ویروسی

اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون ( التهاب مزمن روده )

اختلالات خود ایمنی

استرس ناشی از آسیب شدید ، بیماری و جراحی

نازک شدن لایه مخاطی معده خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می دهد . عواملی مانند مصرف مرتب دارو های مسکن رایج مثل آسپرین ، ادویل و آلیو و نیز افزایش سن ، سبب نازک شدن مخاط معده می شوند .

علائم گاستریت

نشانه های گاستریت در همه ی افراد یکسان نیست اما شایع ترین آن ها عبارتند از :

استفراغ

احساس پری سر دل به ویژه پس از خوردن غذا

سوء هاضمه

علائم دیگری وجود دارند که نشانهی گاستریت فرسایشی می باشند :

مدفوع تیره

بالا آوردن خون یا موادی مانند تفاله قهوه

تشخیص ورم معده چگونه است ؟

اگر علائم ذکر شده را دارید به پزشک مراجعه کنید . برای تشخیص این بیماری از تست های تنفس ، خون یا مدفوع برای بررسی هلیکو باکتر پیلوری استفاده می شود . در مرحله ی بعدی ممکن است اندوسکوپی هم تجویز شود که در آن یک لوله ی بلند که در سر آن لنز دوربینی وجود دارد از طریق گلو و مری وارد معده شده و اگر مورد غیر عادی دیده شود از لایه ی معده تکه برداری خواهد شد . در روشی دیگر نیز پس از بلعیدن باریوم توسط بیمار عکس حاصل از اشعه ایکس بررسی می شود .

درمان گاستریت

بر اساس علتی که گاستریت را ایجاد کرده است نوع درمان فرق دارد . اگر ورم معده به علت مصرف بیش از حد دارو های ضد التهابی استروئیدی باشد قطع آن ها به درمان کمک خواهد کرد . در صورتی که علت گاستریت هلیکو باکتر پیلوری باشد با استفاده از آنتی بیوتیک ها و دارو های دیگر می توان آن را درمان نمود . دارو هایی وجود دارند که سبب مهار تولید اسید معده می شوند مانند : پریلوسک ، پرو اسید و نکسیوم . مصرف طولانی مدت این دارو ها در دوز های بالا سبب افزایش خطر شکستگی ستون فقرات ، لگن  و مچ می شود . دارو های دیگری نیز وجود دارند که سبب کاهش تولید اسید معده و تسکین درد گاستریت می شوند مانند زانتاک و پپسید . گاهی اوقات ممکن است دارو های آنتی اسیدی برای درمان تجویز شود که اسید معده را خنثی می کند ولی می تواند اسهال یا یبوست را ایجاد نماید .

عوارض ورم معده

اگر به این بیماری و درمان آن توجهی نشود می تواند موجب خونریزی و زخم معده گردد . انواع خاصی از گاستریت هم خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهند . تشخیص زود هنگام همراه با درمان فوری نتیجه ی بسیار خوبی را خواهد داشت .

آیا شما هم علائم گاستریت را دارید ؟ آن ها را بیان کنید .

  منبع :
health line
  برچسب ها :  نظرات