human-heart

تحقیقات جدید نشان می دهند که مصرف مکمل های ویتامین D سبب بهبود عملکرد بدن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود .

ویتامین D می تواند در بدن با استفاده از اشعه ی ماورابنفش خورشید ساخته شود و همچنین می توان آن را از طریق مواد غذایی و مکمل ها دریافت کرد . ماهی و تخم مرغ از منابع خوب ویتامین D هستند .

این ویتامین سبب کنترل سطح کلسیم و فسفات درون خون شده و نقش مهمی را در ساختار استخوان ها و دندان ها بر عهده دارد . کمبود این ویتامین سب افزایش خطر بروز آلزایمر و اسکلروز متعدد می شود . در مناطقی که افراد از نور آفتاب به خوبی بهره مند نمی شوند باید از مکمل های ویتامین D استفاده کنند .

بر اساس تحقیقاتی که توسط دکتر Emad Al-Dujaili انجام گرفت ، ویتامین D سبب مهار آنزیمی می شود که هورمون استرس را سنتز می کند . سطح بالای این هورمون سبب افزایش فشار خون از طریق محدود کردن شریان ها ، تنگ کردن رگ ها و تشویق کلیه به نگه داشتن آب در بدن می شود .

از آنجایی که ویتامین D سبب کاهش هورمون کورتیزول می شود محققان بر این باورند که مصرف این ویتامین می تواند سبب بهبود عملکرد بدن و کاهش خطر بروز بیماری های قلبی-عروقی شود .

کمبود ویتامین D

محققان در طی آزمایشی دو گروه از افراد را به مدت دو هفته تحت نظر گرفتند . به گروهی از آن ها روزانه ۵۰ میکرو گرم ویتامین D و به گروه دیگر دارو نما داده شد . پس از دو هفته مشاهده شد افرادی که ویتامین D مصرف کرده بودند نسبت به گروه دیگر فشار خون و سطح کورتیزول کمتری داشتند . بررسی تست آمادگی جسمانی نیز نشان داد افرادی که مکمل های ویتامین D را مصرف می کنند در دوچرخه سواری و انجام فعالیت های ورزشی دیگر توانا تر هستند .

طبق گفته ی سازمان بهداشت و تغذیه حدود ۴۱.۶ % مردم آمریکا کمبود ویتامین D دارند . همچنین بیان داشت افرادی که دارای پوست تیره تری هستند نمی توانند به خوبی از نور خورشید برای ساخت ویتامین D استفاده کنند و باید آن را از طریق مکمل ها دریافت نمایند .

دکتر Raquel Revuleta بیان می دارد که تحقیقات اخیر تاثیر مکمل های ویتامین D را بر بهبود فعالیت های فیزیکی بدن و کاهش خطر بروز بیماری های قلبی-عروقی به اثبات رسانده است . قدم بعدی این تحقیقات ، بررسی تاثیر مکمل های ویتامین D بر روی فعالیت ورزشکاران حرفه ای است .

دکتر Al-Dujaili بیان داشته است که کمبود ویتامین D با بیماری دیابت ، التهاب مفاصل و سرطان های مختلف نیز در ارتباط است .

  منبع :
medical news today
  برچسب ها :  نظرات