همانطور که خانه ها بزرگتر میشوند جا برای وسایل کم ارزش در خانه بیشتر شده و نتیجه ی آن پر شدن خانه با وسایل بلااستفاده است.
انباشته شدن وسایل اضافی در خانه باعث کلافگی و آشفتگی ما میشود.
اگر احساس میکنید خانه بی نظم شده و وسلیلتان را راحت پیدا نمیکنید وقت تغییر و نظم بخشیدن به خانه است.١٢راه برای شروع این کار:
١)کتاب های قدیمی و بلااستفاده ی خود را به یک کتابخانه ی عمومی اهدا کنید: خود من اخیرا تعداد زیادی از کتاب هایی را که سال ها بود مطالعه نکرده بودم اهدا کردم.
در واقع خلاص شدن از کتاب ها دشوار است انها منابع با ارزشی هستند که برای پیشرفت ما در زندگی لازم اند.

اما اگر در کتابخانه بمانند و مطالعه نشوند هیچ ارزشی نخواهند داشت.
اگر به هر دلیلی شما هم تعداد زیادی کتاب را در کتابخانیتان دارید که آنها را مطالعه نمیکنید بهترین کار اهدای آنها است.با این کار هم فضای خانه بازتر میشود و هم افرادی از کتابهایتان استفاده میکنند.
٢)نسخه های کاغذی کتاب را با کتاب های الکترونیکی جایگزین کنید:این هم نکته ی دیگری راجع به کتابهاست.شاید به این دلیل که من عاشق کتاب خواندن هستم.
از وقتی که از کتابهای الکترونیکی استفاده میکنم وقتم را صرف مطالعه ی کتاب های بهتری میکنم.

اولا میتوانم هرکجاو هر زمان که خواستم مطالعه کنم دوما کتابخانه ی خود را مرتب کرده ام و دیگر پر از کتابهای بلااستفاده نیست.
نکته ی اخر این که کتابخانه ی دیجیتال من میتواند حجم بسیار زیادی از کتابها را داشتا باشد که یک کتابخانه ی قدیمی برای این حجم کتاب نیاز به یک اتاق مجزا در خانه دارد.
٣)از شر سی دی ها خلاص شوید:
با پیشرفت سریع تکنولوژی سی دی ها خیلی زود قدیمی شدند اما هنوز هم عده ای آنها را نگداری میکنند.من هم یکی از آن افراد بودم تا تا این که متوجه شدم هیچ سودی در نگهداری فیلم ها و بازی ها نیست و هر کدام از انها به صورت انلاین قابل دسترسی است.

با این کار شما با یک تیر دو نشان زده اید.هم از محیط زیست حمایت کرده اید هم خودتان نیاز به یک فضای اختصاصی برای نگهداری سی دی ها ندارید.حتی با فروش سی دی هایتان میتوانید کسب درامد کنید!
۴)لباسهایی را که حداقل ٣ماه است نپوشیدید اهدا کنید یا دور بریزید:
طبیعتا این شامل لباسهای زمستانی نمیشود.همه ی ما تمایل داریم لباس ها را نگه داریم حتی اگر انها را استفاده نمیکنیم.این کار باعث نیاز ما به یک کمد اضافه میشود.به جای این که لباس های بلااستفادیتان روز به روز بیشتر کنید یک بعدازظهر را به پاکسازی انها اختصاص بدهید.
برحسب ارزش انها میتوانید لباسهایتان بفروشید،اهدا کنید یا نهایتا دور بریزید.

اما بدترین راه این است که به خودتان بگویید شاید روزی انها را پوشیدم.
۵)وسایل بی استفاده ای را که جای زیادی اشغال میکنند شناسایی کنید:
هرچقدرکه اسباب خانه زیادتر باشد فضای بیشتری اشغال میکند همچنین وقت زیادی جهت چیدمان و تمییز کردن انها صرف میشود و نکته اینجاست که از انها استفاده ای هم نشود!
تقریبا همه ی ما به جز یک سری از وسایل مورد نیازمان یک سری وسایل اضافه هم داریم که حتی راجع به استفاده ی انها از خودمان سوال هم نکرده ایم!
انباری ها پراز وسایلی است که مدتهاست فراموش شده اند و هیچ ارزشی ندارند اما به هر دلیلی ما به نگه داری انها تمایل داریم!
۶)خرت و پرت های روی میزتان را دور بریزید:

بنا به تجربه ی شخصی من هیچ چیز از امروزو فردا کردن برای تمیز کردن میز شلوغی که پر از مدارک،کاغذهاو.. عایدتان نمیشود.
یک میز نامرتب عاملی جدی برای به هم ریختن تمرکز است.با رعایت چند قانون ساده میزتان را تمییز نگه دارید،مثلا وسایلتان سرجایشان قرار دهید.وقتی وسایل سرجایشان باشند تمیز کردن میز هم چند دقیقه بیشتر وقتتان را نمیگرد.
٧)هزینه ها و فیش هایتان را بررسی کنید:
نگه داری فیشی از هزینه هایتان یک عادت اقتصادی بسیار خوب است.

پولی را که ماهانه خرج مصارف گوناگون میکنید مشخص کنید.به لیست هزینه هایتان نگاهی بیندازید و هزینه های اضافی را مشخص کنید.به طور مثال اگر به باشگاه میروید و اصلا تغییر وزن نداده اید باشگاهتان را تغییر دهید و اگر این کار را نمیکنید بیشتر از این خودتان را گول نزنید و هزینه ی اضافی نکنید.
هزینه های اضافیتان را کنار بگذارید اخر ماه خواهید دید که چقدر پول پس انداز کرده اید.
٨)از هرجا که میروید یادگاری نخرید:
وقتی جوانتر بودم دوست داشتن از هرجا که میروم یادگاری بخرم،در نتیجه ی ان کلکسیونی از خرت و پرت ها را جمع کرده بودم که فکر میکردم یاداور خاطراتم هستند.تا این که متوجه شدم خاطرات درذهن ما هستندو بالاخره توانستم این عادت خود را ترک کنم.
ایا شما هم تعداد بیشماری از یادگاری ها درخانیتان دارید؟

چندتای انها واقعا برای شما یاداور خاطرات هستند؟انها را نگه دارید و بقیه را دور بریزید.
٩)وسایل با کیفیت تر بخرید:به جای پر کردن خانه با وسایل بی کیفیتی که مدت زیادی دوام نی اورند وسایل باکیفیتتر بخرید.خیلی مواقع با خرید وسایل ارزان قیمت مجبور به خرید مجدد انها میشویم که این کار اصلا به صرفه نیست.البته منظور من همیشه هم خرید وسایل گران قیمت نیست.
١٠)وقتتان را بیهوده تلف نکنید:
بهترین راه کار دانستن این است که شما همیشه هم لازم نیست به دیگران جواب مثبت بدهید.گفتن نه درمواقع صحیح میتواند شما را از اشفتگی برهاند.خیلی وقتها ما خودمان را با جلسات،وظایف و قول های بیشمار محدود میکنیم.

شما باید بدانید وقتتان با ارزش است شما کسی هستید که ان را مدیریت میکنید.شما علاوه بر این که لازم نیست با دیگران بدرفتاری کنید باید سعی کنید به خودتان هم توجه کنید و برای خودتان وقت بگذارید.
١١)چندین هدف را در یک زمان دنبال نکنید:
چندین هدف داشتن از پشتکارتان میکاهد و یک هدف را با نهایت توان دنبال کنید.

چندین کار را همزمان انجام دادن مانع از پیشرفت شما میشود.
لیست کارهای من درگذشته بسیار طویل و زیاد بود و این من را نگران و از انگیزه ام کم میکرد تا این که یاد گرفتم اهدافم را باید نظم ببخشم.
١٢)دنیای دیجیتالتان را نظم ببخشید:
امروزه خیلی از ما این کار را فراموش میکنیم.
بگذارید چند قانون را که خودم برای نظم بخشی به دنیای دیجیتالم استفاده کردم برایتان بگویم:اول از همه دسکتاپ خود را مرتب کنید.ضرورتی ندارد که تعداد بسیار زیادی ایکون به محض روشن شدن کامپیوتر تمرکز شما را به بریزد.همچنین هر سایتی که از نظرتان جالب بود را bookmark نکنید.چون شما هیچ وقت این حجم از bookmark را مطالعه نخواهید کرد.
و هر برنامه ای را نصب نکنید این کار علاوه بر کاهش سرعت گوشی شما با هر بار استفاده از گوشی حواستان را پرت میکنند.

 

  منبع :
سایت lifehack
  برچسب ها :  نظرات