self_discipline

هنگامی که از او درباره ی میزان زیاد بهره وری اش سوال شد ریچارد براتسون برای لحظه ای مکث کرد به دیوار تکیه داد و گفت : در اثر زحمت و کار زیاد . ما هم گاهی اوقات همانند کارآفرینان تمایل سوزاننده ای برای ایجاد سرمایه گذاری موفق خود داریم و هزینه ی آن اهمیتی برایمان ندارد . تا دیروقت بیدار میمانیم ، بیشتر و طولانی تر کار میکنیم و بیشتر از هر کس دیگر بر خود فشار می آوریم . ما نیاز داریم تا چند سال از زندگی خود را همانند مردم عادی سپری کنیم نه اینکه همه زندگی خود را همچون اکثر مردی که نمیتوانند بگذرانیم . ما همه ی کتاب های موفقیت خود را بسازید را مطالعه کرده ایم و همه ی نقل قول های انگیزشی را میدانیم و در حال حاضر آماده ی انجام هر کار زمان بری هستیم . متاسفانه اغلب اوقات کارهایی که زمان میبرند به معنای فدا کردن روابط شخصی ، خوشحالیمان و سلامتیمان در راه رسیدن به موفقیت است . چیزی که ما گاهی اوقات فراموش میکنیم این است که پول به دست آوردن راحت است و به سن ربطی ندارد . اما هنگامی که سلامتی ما مورد غفلت قرار میگیرد کار سخت میشود و حتی گاهی اوقات از بین بردن علائم بیماری غیرممکن میگردد. غفلت کردن از سلامتی به منظور رسیدن به موفقیت در شغلمان سبب ایجاد پستی ها و بلندی های به مراتب بیشتر میشود مانند داشتن یک سکته ی قلبی بزرگ قبل از چهل سالگی . چیزی که بسیاری از ما نمیدانیم این است که سالم بودن به طور بی اندازه ای توانایی ما را در به دست آوردن پول افزایش میدهد ، بهره وری و انرژی را بالا میبرد ، به فکر کردن مغز و قدرت تصمیم گیری آن سرعت میدهد ، به ما اجازه میدهد که استراحت کنیم و بهتر بخوابیم و مهم تر از این ها ما را در برابر مردن به خاطر بیماری های حاصل از غفلت حفظ میکند . تغذیه ی سالمتر و ورزش بیشتر شما را پولدارتر و موفق تر میکند و میتوانید یکی از بهترین افراد در محیط کارتان باشید .

  1. بهره وری و انرژی را به میزان زیاد افزایش می دهد 

 کارگشاها به خاطر انجام کار بیشتر در زمان کمتر مورد آزار روحی هستند . شما نیاز دارید که روزانه حدود ۲۲۰۰ کالری مصرف کنید تا وزن خود را ثابت نگه دارید . مغز ۲۰ % از کالری دریافتی را مصرف میکند . همانطور که در این مقاله مطرح شده است مغز برای عملکرد خود روزانه ۴۵۰ کالری از آن انرژی دریافتی را نیاز دارد . این ۲۰% از کل انرژی دریافتی شما وظیفه ی تغذیه ی کامپیوتر برتر که آن را مغز مینامیم بر عهده دارد . به عنوان یک کارگشا یا یک تاجر مغز شما با ارزشترین دارایی شماست پس چرا از آن غفلت کنیم ؟ روزی را تصور کنید که استرس زیادی دارید : بعد از یک خواب ناچیز شبانه زود بیدار میشوید ، صبحانه همراه قهوه سریع میخورید تا بروید ، صبح صرف کار و قرار های کاری میشود ، ناهار یک وعده ی کوچک و سریع است ، بعد از ظهر هم با تعداد بیشتری ملاقات های کاری و نوشیدن قهوه همراه است و شب هم مشابه همین است . حذف وعده ی غذایی یا خوردن غذاهایی که مواد مغذی کافی ندارند مغز مارا از گلوکز که که انرژی مورد نیاز برای عملکرد مطلوب مغز است بی بهره میسازد . مصرف غذاهایی که میزان پروتئین و گلوکز کمی دارند سبب میشود بدن مقدار ثابتی انرژی و گلوکز آزاد کند . البته توجه کردن به رژیم غذایی تنها چیزی نیست که می تواند ذهن ما را هوشیار نگه دارد . ورزش کردن هم عملکرد مغز را تقویت میکند. اگر شما یک کار گشای پیر هستید و نگران از دست دادن موقعیت خود میباشید کاهش تحرک بدن می تواند سبب کاهش و فقدان یافته ها و قدرت مغز شود . همچنین ورزش کردن سبب افزایش بهره وری شما در ساعاتی پس از انجام آن می باشد. مشاهدات نشان می دهد افرادی که به طور منظم ورزش میکنند افزایش دائمی انرژی در میزان انرژی پایه بدن آنها به وجود می آید و حتی اگر این ورزش کم و به اندازه ۱۰ دقیقه پیاده روی منظم باشد.

  1. استرس را در چهره از بین می برد

یکی از بزرگترین و زیان آور ترین اثرات محیط کار و فعالیت های تجاری استرس و تشویش های دائمی آن است. گاهی اوقات هنگامی که یک چیزی را برای اولین بار میسازیم به این فکر میکنیم که منبع درآمد بعدی ما از کجا ممکن است باشد. هنگامی که مغز تسلیم شود بازی را می بازیم. تصمیمات ضعیف به محض ورود احساسات به کار افزایش می یابند و توانی برای فکر کردن به تصمیمات و رسیدگی به نتیجه گیری های منطقی باقی نمی ماند. چیز مسخره این است که هنگامی که ماه به نوشیدنی های محرکی مثل قهوه پناه می آوریم و در آن افراط میکنیم سبب افزایش هورمون استرس زای بدن یعنی کورتیزول می شود. واضح است که اینکار سبب افزایش سطح استرس میشود ولی نتایج بدی برای سلامتی ما در پی دارد مثل افزایش چربی شکمی ، خستگی غده فوق کلیه و حتی بستری شدن در بیمارستان. جوناتان فیلز مولف کتاب تردید بیان کرده است که بعد از چندین هفته در فرجه بودن در حالی که به  عنوان یک تازه کار تلاش میکرده است که شامل نوشیدن بیش از حد اسپرسو و خوابیدن شبانه زیر میز بود سیستم ایمنی اش دچار مشکل شد و یک سوراخ در روده اش به همراه یک توده بزرگ به اندازه توپ بیسبال ایجاد شد که نیاز به جراحی سریع داشت. این جا یک اعتراض وجود دارد : ظاهرا همه این موارد در کمتر از یک ماه اتفاق افتاده است . ورزش کردن و خوردن غذاهایی با مواد مغذی کافی به کاهش تشویش و افسردگی و سطح استرس کمک میکند. یک امتیاز دیگر : اگر شما با عدم موفقیت ها و یک حالت در حال نوسان مواجه هستید ورزش منظم بسیار موثر تر از داروهای ضد افسردگی عمل می کند.

  1. سبب تقویت حافظه ی شما می شود 

یکی از عوارض جانبی همیشه آشفته بودن این است که حافظه شما را از بین میبرد. در یکی از تحقیقات نشان داده شده است که ورزش های هوازی در حقیقت سبب افزایش حجم هیپوکامپ می شود. هیپوکامپ بخشی از مغز است که به حافظه و یادگیری مربوط است. ورزش منظم نه تنها باعث کاهش التهاب درسراسر بدن و ذهن شما میشود بلکه همچنین میتواند سبب تحریک ترشح فاکتور های رشد شود که باعث محافظت از مغز و جوان نگه داشتن آن میشود. ورزشی منظم به مهنای ساعت ها ماندن و ورزش کردن در باشگاه نیست بلکه می تواند ۱۰ دقیقه پیاده روی بین پروژه ها یا قبل از صرف ناهار باشد که می تواند سبب افزایش حوصله ، انرژی ، بهره وری و … شود . تحقیقات نشان داده است که افزایش قطعی اندازه مغز در افرادی که حدود ۱۲۰ دقیقه در هفته یا ۱۵ دقیقه در روز پیاده روی میکنند وجود دارد.

  1. به شما کمک میکند که تصمیمات هوشمندانه تر و سریعتری بگیرید 

به شما کمک میکند که تصمیمات هوشمندانه تر و سریعتری بگیرید. تصور کنید در صبح یک روز در حال رفتن به سرکار هستید که کمی خسته میشوید و تصمیم میگیرید استراحت کنید و نیز مقداری هم به اخبار گوش می دهید و بعد به ساعت نگاه می کنید و در می یابید که یک ساعت گذشته است پس به خود می گویید باید تمرکز و نظم بیشتری داشته باشم. ورزش کردن و سالم بودن در این مورد نیز می تواند به شما کمک کند. تحقیقاتی بر روی جوانان و نوجوانان انجام شده است که نشان می دهد تمرین های فیزیکی به وضوح سبب افزایش کیفیت فعالیت های عملکردی مغز مثل خویشتن داری ، حافظه ، تصمیم گیری ، یادگیری و … میشود . ورزش چگونه این کار را انجام می دهد؟ بسیار ساده است. تحرک بیشتر سبب افزایش تعداد ضربان قلب و جریان خون میشود . و در نتیجه اکسیژن رسانی به مغز هم افزایش پیدا می کند. ۱۴ ساعت نشستن بر روی صندلی و به دست آوردن مهارت در کار با کامپیوتر به شما کمکی نمی کند. تحقیقات متعدد نشان داده است که ۳۰ دقیقه دوچرخه سوای در روز می تواند سبب محقق شدن سریعتر و بهتر موارد ذکر شده شود.

  1. از مردن شما در سن جوانی جلوگیری می کند

زندگی یک تاجر یا موسس تازه کار را تصور کنید. کمبود خواب ، اتکا به نوشیدنی های محرک ( چه قانونی و چه غیر قانونی ) ، احساس استرس و آشفتگی دائمی ، حذف وعده های غذایی یا خوردن غذاهایی که انرژی کافی ندارند همه این موارد ذکر شده ریسک های جدی برای بروز سندرم متابولیک هستند که سبب ایجاد سرطان ، بیماری های قلبی ، دیابت ، آلزایمر و … می شود . به بیان دیگر وقتی شما چاق میشوید و وضعیت ظاهری مناسبی ندارید ریسک مبتلا شدن به انواع سرطان ها و بیماری ها و نبودن در وضعیت مناسب سلامتی در شما افزایش می یابد که کار شما را برای یک کارگشای موفق بودن سخت میکند و اگر این ۴ مورد دکر شده دلیل خوبی برای وادار کردن شما به خوردن غذاهای سالمتر و تحرک بیشتر نمی باشند قطعا مرگ دلیل خوبی است. وقتی که نشانه های سندرم متابولیک نمایان می شود اجازه می دهد که شما از توانایی هایتان به بهترین نحو استفاده کنید و همانطور که وزن شما افزایش می یابد انرژی شما کاهش پیدا می کند. مردها ممکن ب سطح بالایی از هورمون های زنانه دست یابند و در خانم ها نیز ممکن است سطح هورمون های زنانه به میزان زیادی افزایش یابد که سبب کاهش بهره وری ، مشکل در خوابیدن و افزایش سطح استرس می شود. نه تنها سالم بودن سبب افزایش بهره وری ، انرژی ، خوشحالی و حوصله شما می شود بلکه سبب می شود شما احساس بهتری داشته باشید و از زود مردن دور می شوید و پول بیشتری با عقل سالم خود به دست می آورید.

 

  منبع :
pickthe brain
  برچسب ها :  نظرات