no-stress

اضطراب و افسردگی شایع ترین اختلال ذهنی و روانی در سرتاسر جهان هستند که تولید رنج و ناراحتی فراوان می کنند . می توانند اعتماد به نفس تان را بگیرند  از خلاقیت شما بکاهند و شما را از آرامش ذهن محروم سازند . اما برایتان خبر خوبی دارم می توانید بدون مصرف دارو یا روان درمانی بلند مدت احساس خود را تغییر دهید .شما می توانید با به کار گیری روش هایی بر هراس های خود غلبه  کنید و یا از احساس افسردگی خود بکاهید .

 

در ادامه پنج روش برای کنترل اضطراب گفته شده است :

الگوی در معرض قرار گرفتن

وقتی مشوش هستید همیشه علتش این است که از چیزی اجتناب می کنید که از آن می ترسید وقتی با ان غولی که   از  او   می ترسیدید روبه رو شوید هراسهایتان را مغلوب کرده اید در این حالت با اضطراب خود نمی جنگید و سعی بر کنترل ان ندارید  بلکه  تسلیم ان می شوید . سرانجام اضطراب از بین می رود و ناراحتی شما درمان می شود .

روش مبتنی بر محبت

اغلب ما بر اساس یک معیار دو گانه رفتار می کنیم وقتی ناراحت هستیم بی محابا خود را مورد انتقاد قرار می دهیم . اما اگر    درباره همین مسئله با یکی از دوستان نزدیک خود حرف بزنیم بسیار مهربان تر و عینی تر صحبت می کنیم . اجازه بدهید طرز کار این روش را توضیح بدهم . وقتی مظطرب یا افسرده هستید ذهنتان اغلب انباشته از اندیشه های منفی  درباره خودتان و زندگی تان می شود .  ممکن است به خودتان بگویید ادم خوبی  نیستید  همه چیز  را خراب کرده اید و  اینکه    شرایط هرگز تغییر نخواهد کرد . از خود بپرسید : “با یکی از دوستان نزدیکم که مسئله مشابه من را داشته باشد چگونه برخورد   می کنم ؟ آیا به او هم همین حرف های تند را که به خودم می زنم تحویل می دهم ؟ و اگر نمی  دهم چرا اینکار را نمی کنم  ؟ ” ممکن است به این نتیجه برسید که با یکی از دوستان نزدیک خود این گونه صحبت  نمی کنید چون ظالمانه است . از این گذشته  این اندیشه ها واقع بینانه هم نیستند . در این صورت از خود بپرسید که به   دوستتان چه می گویید . بعد از خودتان  بپرسید  آیا  مایلید  با خود به همین طرز محبت آمیز حرف بزنید .

روش نظرخواهی

پژوهشگران اغلب بررسی می کنند تا نظر دیگران را درباره مسائل سیاسی و با کالاهای مصرفی بدانند .  می توانید  از  همین   روش برای آزمون و افکار و نگرشهای منفی خود استفاده کنید .  روانشناسی به نام دبورا با اضطراب صحبت در  جمع  رو به رو   بود . و  این برای او دشواری مهمی به شمار می رفت زیرا زندگی اش از طریق تشکیل همایش و سخنرانی در برابر جمع اداره   می شد  . با آنکه به رغم هراسش کارش را با موفقیت انجام می داد احساس می کرد در مقام فریب دادن دیگران است . زیرا معتقد بود روانشناس ها نباید مشکلاتی از این قبیل داشته باشند .

به او پیشنهاد کردم که  در شروع برنامه بعدی اش از روانشناسانی که در  جلسه  حضور دارند بپرسد چند نفر آنها  با مشکل اضطراب سخنرانی در برابر جمع رو به رو هستند . وقتی دو سوم دستها به هوا بلند شدند دبورا به شدت شگفت زده شد .

اندیشیدن در سایه های خاکستری

تفکر هیچ یا همه چیز می تواند تولید اضطراب در عملکرد کند زیرا شما به این نتیجه می رسید که عملکرد    شما  باید  عالی و  بی کم و کاست باشد  در غیر این صورت کارتان ابدا جالب نیست . این طرز فکر خیلی واقع بینانه نیست  زیرا در  اغلب  موارد   سطح  عملکرد در فاصله این دو نهایت قرار می گیرد . اگر به سایه های خاکستری بیاندیشید و همه چیز را سیاه و سفید نبینید از فشاری که بر شما وارد می شود می کاهید .

درشت نمایی تناقضی

به جای اینکه افکار منفی خود را رد کنید می توانید ان ها را به مبالغه بگیرید . سعی نکنید با انها بحث کنید .تنها سعی کنید به انها   حالت افراطی بدهید . برای مثال اگر احساس حقارت می کنید می توانید به خود بگویید : بله حقیقت دارد . در واقع من احتمالا حقیرترین شخص شهر خودم هستم شاید هم در تمام شهر از من حقیرتر وجود خارجی نداشته باشد . جالب اینجاست که این طرز برخورد در مواقعی می تواند مشکل شما را از میان بردارد .

برگرفته از : کتاب " وقتی اضطراب حمله می کند " از دکتر دیوید برنز
  برچسب ها :  نظرات