پوکی-استخوانحدود ۱۰ میلیون نفر در آمریکا مبتلا به پوکی استخوان می باشند و ۱۸ میلیون نفر نیز در معرض این خطر هستند . به علت ارتباط پوکی استخوان با کاهش استروژن زنانی که در شرف یائسه گی هستند بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند . پوکی استخوان از شایع ترین بیماری هاست که از عمر انسان می کاهد . این بیماری به معنای کاهش توده استخوانی است که سبب شکستگی مفصل ران ، مچ دست و ستون فقرات می شود . تعداد زیادی از افراد نیز در معرض ابتلا به به عدم تراکم یا ریزش استخوان قرار دارند که شکستگی و پوکی استخوان را سبب می شود .

ممکن است از پوکی استخوان خود مطلع نباشیم

مصرف سیگار می تواند سبب پوکی و عدم تراکم استخوان شود . این یک بیماری خاموش است . علائم اولیه ی آن شامل شکستگی استخوان و کاهش بیش از ۵ سانت از قد فرد می باشد . عوامل زیادی وجود دارند که پوکی استخوان را ایجاد می کنند که عبارتند از : ترشح بیش از حد هورمون استروئید ، اختلال در خوردن غذا ها مثل آنارکسیا ( بی اشتهایی عصبی ) ، وراثت ، پوست روشن ، عدم جذب مواد مغذی مثل لبنیات که سرشار از کلسیم هستند و … .

دارو ها گاهی اوقات نتیجه ی خوب و گاهی نتیجه ی بد دارند

برخی دارو ها برای درمان عدم تراکم استخوان در نظر گرفته می شوند . این دارو ها می توانند مقاومت بافت استخوان را در برابر شکستگی بهبود بخشند و یا اینکه سبب رشد بهتر استخوان ها شده و در واقع استخوان جدید را بسازند . سازمان غذا و داروی آمریکا همواره درباره ی مصرف دارو های مربوط به درد های استخوانی ، مفاصل ، عضلات ، آسیب های مری ، سوزش معده و بی نظمی ضربان قلب هشدار می دهد زیرا ما معایب و مزایای دارو ها را با هم دریافت می کنیم . بعضی از دارو های خوراکی که برای درمان عدم تراکم استخوان مصرف می شوند می توانند سبب آسیب زدن به مری و فک شوند .

مصرف دارو ها تنها در محدوده ی زمانی خاصی مجاز می باشند

طبق گفته ی سازمان غذا و دارو اعتبار اغلب دارو ها تا ۳ سال می باشد . علاوه بر این استخوان بندی بدن حالت هشدار دهنده داشته و می تواند با شکستگی های استخوان لگن و فک مغایر باشد . افرادی که از این دارو ها استفاده می کنند باید پس از ۳ تا ۵ سال با مراجعه به پزشک نسبت به ادامه ی مصرف آن مطمئن شوند .

در صورت ابتلا به عدم تراکم استخوان به دارو نیاز ندارید

در صورتی که فردی مبتلا به عدم تراکم استخوان باشد و نه پوکی استخوان ، دیگر نیاز به دارو ندارد البته این حالت برای افرادی که مبتلا به سرطان سینه هستند صادق نیست . راه های زیر می تواند به بیماران مبتلا به عدم تراکم استخوان کمک کند : ترک سیگار ، مصرف غذا های سرشار از کلسیم و ویتامین D و ورزش منظم .

سطح هورمون های تیروئید و پاراتیروئید نیز بر سلامت استخوان ها تاثیر دارند

داشتن برنامه غذایی مناسب ، ورزش ، جذب کلسیم کافی و مصرف ویتامین D می تواند به شما کمک کند . علاوه بر این ها سطح هورمون های غدد تیروئید و پاراتیروئید نیز موثر هستند . ترشح بیش از حد غدد پاراتیروئید بسیار شایع است و سبب افزایش میزان کلسیم و حالت تهوع می شود . پس غیر از دارو ها عوامل دیگری نیز وجود دارند که باید بررسی شوند .

عدم تراکم استخوان همواره سبب شکستگی نمی شود

محققان بر این باور هستند که عدم تراکم استخوان ۲۰ تا ۶۰ درصد خطر شکستگی را افزایش می دهد و عوامل دیگری هم در این زمینه موثر هستند .

برخی دارو های مربوط به پوکی استخوان سبب آسیب پذیری استخوان ها می شوند

بعضی از این دارو ها عدم تراکم استخوان را کاهش داده ولی به طور کلی مانع از شکستن آن نمی شوند . مصرف طولانی مدت این دارو ها سبب کاهش مقاومت و آسیب پذیری استخوان ها خواهد شد .

  منبع :
prevention
  برچسب ها :  نظرات