اختلال-دو-قطبیبسیاری از افراد در جامعه به دلایل مختلف مانند جنس ، سن و شرایط ویژه خود با بیماری های روانی رو به رو می شوند . برای جلوگیری ، کنترل و درمان بیماری های جدی روحی و روانی باید با نگرانی هایی که در این زمینه در گروه های مختلف وجود دارد آشنا شویم .

کودکان

به نظر ما دوران کودکی تنها در بازی و حیوانات خلاصه می شود ولی اینگونه نیست . تحقیقات نشان می دهند که حدود ۵ % از کودکان ۹ تا ۱۷ سال افسردگی شدید دارند و در بسیاری از آن ها این افسردگی در دوران بزرگسالی نیز ادامه می یابد . حدود ۲۰ تا ۴۰ % از این افراد پس از افسردگی به اختلال دو قطبی مبتلا می شوند . در نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ سال احتمال بروز افسردگی در دختران ۲ برابر پسران است .

زنان

زنان بیشتر از مردان مستعد افسردگی هستند . حدود ۱۲ % از زنان و ۷ % از مردان علائم افسردگی را نشان می دهند . محققان هنوز نمی توانند این تفاوت را توضیح دهند .

زنان باردار

زنانی که مبتلا به افسردگی هستند نوزادان خود را زودتر از موعد مقرر و با وزن کم به دنیا می آورند . همچنین این افراد بیشتر در معرض خطر استفاده از سیگار و دارو ها هستند . استفاده از دارو های ضد افسردگی نیز برای جنین خطرناک می باشد . زایمان ، علائم افسردگی را بهبود نمی بخشد . افسردگی پس از زایمان توسط علائم زیر شناخته می شود : یاس و نا امیدی ، سردرد ، بی خوابی و بد خلقی . اگر این حالات بیش از ۲ هفته ادامه پیدا کنند و یا اینکه شدید باشند فرد به مشاوره ی پزشکی نیازمند است .

مردان

برداشت متفاوت مردان ممکن است آن ها را از جستجو برای درمان افسردگی و یا دیگر بیماری های روانی باز دارد . آن ها همیشه نگران هستند که بیماری های روانی بر یافتن کار در آینده تاثیر منفی داشته باشد . همچنین آن ها مغرور تر بوده و گمان می کنند که کسی جز خودشان نمی تواند به آن ها کمک کند به همین دلیل به علائم مشکلات روانی خود توجهی نمی کنند .

افراد سالخورده

بسیاری از افراد بر این باورند که با افزایش سن افسردگی از بین می رود . حتی پزشکان هم نمی توانند تشخیص دهند که علائم دیده شده در یک بیمار سالخورده ناشی از افسردگی است یا یک بیماری یا تاثیرات جانبی دارو ها . ممکن است این افراد به خاطر از دست دادن دوست یا همسر خود به طور موقتی افسرده باشند ولی اگر این حالت بیشتر از چند هفته طول بکشد نیاز به درمان دارند .

  منبع :
health line
  برچسب ها :  نظرات