ارتباط-مصرف-سویا-و-سرطانسویا حاوی موادی است که برای سلامتی بدن ضروری می باشند . این مواد عبارتند از : فیبر ، پروتئین ، کلسیم و آهن . بعضی از محققان مخالف مصرف سویا هستند زیرا بر این باور اند که ترکیبات شیمیایی خاص موجود در سویا از لحاظ ساختاری و کارکردی مشابه هورمون استروژن عمل کرده و به همین دلیل نگران کننده هستند . تحقیقات اخیر نشان می دهند که سویا نه تنها عامل تحریک سلول های سرطانی نبوده بلکه سبب پیشگیری از رشد سرطان نیز می شود .

استروژن گیاهی

استروژن گیاهی یکی از ترکیبات شیمیایی است که به طور طبیعی در سویا یافت می شود . این ماده از هورمون های مهم بدن انسان است و برای رشد جنسی و تعدیل آن در زنان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . مردان نیز به مقدار اندکی استروژن نیازمندند . از آنجایی که این استروژن به علت تشابه با استروژن بدن ممکن است به گیرنده ها متصل شده ، آن ها را فعال کرده و تاثیرات نا مطلوبی بر بدن داشته باشد نگران کننده است . برخی سرطان ها مانند سرطان سینه بر اثر مقادیر فراوان استروژن در بدن ایجاد می شوند و نیز بر باروری مردان نیز موثر است ولی هنوز این موارد به طور کامل اثبات نشده اند .

ارتباط سرطان سینه و مصرف سویا

در زمینه ی ارتباط سرطان سینه با مصرف سویا مطالعات زیادی انجام شده است . در طی بعضی از این تحقیقات مشخص شد که استروژن گیاهی موجود در سویا می تواند رشد سلول های سرطانی را افزایش دهد در حالی که گروه دیگری از تحقیقات نشان می دادند ، هرچه مصرف سویا بیشتر باشد خطر بروز سرطان سینه کمتر است . این نتایج گیج کننده محققان را وادار کرد تا مطالعات گسترده تری انجام دهند . برای انجام مطالعات ، محققان تعدادی موش را انتخاب کرده و تخمدان آن ها را خارج نمودند تا مشخص شود زنان بعد از یائسگی چگونه به تاثیرات سویا پاسخ خواهند داد . آن ها موش ها را به ۴ گروه تقسیم کردند : به گروه اول استروژن گیاهی خالص سویا موسوم به genistein داده شد ، گروه دوم رژیم آرد سویا داشتند ، گروه سوم به جای سویا هورمون دریافت می کردند و به گروه چهارم تنها دارو نما داده می شد . به تمامی این موش ها سلول های سرطانی سینه تزریق کردند و پس از ۱۲ هفته آن ها را کشتند تا دریابند که سلول های سرطانی چه روندی را در پیش گرفته بودند . هر ۴ گروه بررسی شدند و مشاهده شد که تومور های سرطانی در گروهی که آرد سویا مصرف کرده بودند نسبت به گروهی که از دارو نما استفاده کرده بودند کوچکتر بود . این در حالی بود که تومور های سرطانی در موش هایی که از استروژن خالص تغذیه کرده بودند رشد زیادی یافته بود . محققان دریافتند که مصرف آرد سویا کمک زیادی به ژن ها می کند تا از سرطان پیشگیری نمایند ولی genistein خالص ژن های خفته ی سرطانی را بیدار کرده و آن ها را فعال می نماید . آن ها بیان داشته اند که تاثیر سویا بر بدن بسیار پیچیده است بنابراین به افرادی که مبتلا به سرطان سینه هستند یا دارای پیشینه ی ابتلا به سرطان سینه می باشند توصیه می شود که مصرف هر گونه مکمل که حاوی استروژن گیاهی خالص است اجتناب کنند زیرا داده ها حاکی از ان است که شکل خالص استروژن رشد تومور ها را سریع می کند ولی فرآورده های سویا که مردم به طور معمول مصرف می کنند اغلب بی خطر هستند .

نظر شما در رابطه با مصرف سویا چیست ؟

  منبع :
doctoroz
  برچسب ها :  نظرات