tea-cup

یک متخصص طب سنتی گفت: افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، همچنین افراد لاغر و در سنین جوانی مصرف زیاد چای می‌تواند زیان وارد کند، ولی چای برای سن بالا و کسانی که دچار غلبه رطوبت و چاقی هستند, مفید باشد.

امیرمحمد جلادت درباره تاریخچه چای گفت: واژه چای یک واژه چینی است و تاریخچه آن به چین برمی‌گردد.

وی افزود: سابقه مصرف چای در ایران به بیش از ۲۰۰ تا ۲۵۰ سال بر نمی‌گردد. از زمانی که سلطه عثمانی‌ها باعث شد که مصرف قهوه در ایران کم شود.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: ایرانی‌ها به دنبال جایگزین قهوه بودند و به خاطر رابطه خوب بازرگانان ایرانی با هندی‌ها این محصول وارد ایران شد.

به گزارش تسنیم، کاشف السلطنه نخستین کسی بود که چای را وارد ایران کرد.

جلادت گفت: کاشف السلطنه نخستین کسی بود که از طرف ایران مامور شد به هند برود و در مورد چای بررسی کنند و آن را برای کاشت به ایران آورد در حدود سال ۱۲۸۶ که چای وارد لاهیجان شد و کشت آن شروع شد.

وی افزود: چای تولیدی ایران حدود ۴ تا ۵ درصد چای جهان را تامین می‌کند. از حدود ۲۵۰ سال پیش تا کنون حکمای ما در مورد چای صحبت کرده‌اند.

این متخصص طب سنتی اظهار کرد: کتاب مخزن الادویه ملک الاطبا و ناصر الحما در مورد خواص چای زیاد صحبت کرده‌اند و تمام این خواص با توجه به مزاج افراد است.

جلادت خاطرنشان کرد: یک متخصص طب سنتی گفت: افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، همچنین افراد لاغر و در سنین جوانی مصرف زیاد چای می‌تواند زیان وارد کند، ولی چای برای سن بالا و کسانی که دچار غلبه رطوبت و چاقی هستند، مفید باشد.

  منبع :
Jamejamsara
  برچسب ها :  نظرات