مضرات-چربیهای-اشباع اسیدهای-چرب-اشباع

 

چربی های اشباع نوعی از اسیدهای چرب هستند که در غذاهای با چربی بالا مثل گوشت و برخی روغن های گیاهی مانند خرما و روغن نارگیل وجود دارد.با این که بعضی از اسیدهای چرب ممکن است نسبت به بقیه سالم تر باشند،اما مصرف زیاد هر نوع اسید چربی منجر به ایجاد بیماری های مزمن قلبی می شود.

افزایش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی:

مصرف زیاد اسیدهای چرب اشباع میزان کلسترول بد بدن (LDL) را بالا می برد و این باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود که این یک علت مهم مرگ و میر در آمریکا شناخته شده است.

متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند میزان مصرف اسیدهای چرب اشباع بیشتر از ۷%کل کالری دریافتی بدن نباشد،که اگر کالری دریافتی روزانه ی بدن را ۲۰۰۰ کالری بدانیم چیزی معادل ۱۶گرم خواهد بود.اگر کلسترول بالایی دارید این میزان به ۶-۵% کاهش می یابد.

کالری بالا:

هر گرم اسید چرب اشباع ۹ کالری است این در حالی است که کربوهیدرات ها و پروتئین ها هر گرمشان ۴ کالری انرژی دارد.بنابراین مصرف زیاد اسید های چرب باعث دریافت کالری بیش از اندازه و در نتیجه چاقی می شود.

راه های کاهش اسیدهای چرب اشباع:

تغییراتی کوچک در رژیم غذاییتان می تواند باعث کاهش این چربی ها و خطر ابتلا به بیماری های قلبی بشود.به طور مثال از شیر و ماست کم چرب،غذاهای دریایی،سفیده ی تخم مرغ و گوشت های با چربی کمتر استفاده کنید.همچنین از زیتون،کانولا،بذر کتان،گردو و سویا به جای روغن نارگیل و روغن پالم استفاده نمایید.

  منبع :
Fit Day
  برچسب ها :  نظرات