احساس-خستگی-همیشگیآیا همیشه احساس خستگی می کنید ؟ در شرایط استرس زا غرق می شوید ؟ همه ی ما با افزایش سن با این شرایط مواجه می شویم ولی علت آن می تواند استرس زیاد باشد . فشار کار ، روابط و وضعیت اقتصادی با گذشت زمان افزایش می یابد و توانایی بدن شما را در پاسخ به استرس کاهش می دهد . در این جا شرایطی معرفی می شود تحت عنوان خستگی یا فرسودگی غدد فوق کلیه . این شرایط در سراسر جهان گسترش یافته است و علت آن به طور معمول استرس شدید است . این شرایط زمانی اتفاق می افتد که غدد فوق کلیه که در ارتباط با غده ی هیپوتالاموس و هیپوفیز مغز هستند عملکرد مناسبی نداشته باشند . علائم این بیماری عبارتند از : احساس خستگی بدون دلیل ، کاهش انرژی و تلاش برای بیدار شدن در صبح بعد از یک خواب طولانی . وقتی می شنوید که کسی می گوید انرژی اش تمام شده است ممکن است از کم کاری غده ی فوق کلیه رنج ببرد .

غده ی فوق کلیه چه کاری را انجام می دهد ؟

غدد فوق کلیه مسئول انجام کار های زیاد و متفاوتی هستند که همگی برای سلامت عمومی بدن ضروری می باشند . یکی از مهم ترین وظایف آن تنظیم نحوه ی عکس العمل بدن به شرایط استرس زاست . اگر این غدد به طور طبیعی فعالیت کنند در شرایط استرس زا شروع به ترشح هورمون های استرس می کنند که ضربان قلب را تنطیم می کند ، سطح انرژی را افزایش می دهد و ما را قادر به عکس العمل می سازد . اگر برای مدت زمانی طولانی تحریک شده باشند علائمی از ضعف را نشان می دهند .

آیا استرس انسان را خسته می کند ؟

متاسفانه استرس چیزی است که در زندگی همه وجود دارد . می تواند در نتیجه ی مشکلات کاری ، یک رابطه ی سخت ، بیماری شدید و یا مشکلات دیگر باشد . بعد از تحمل کردن استرس زیاد برای مدتی هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی شروع به کاهش یافتن و اتمام می کنند و در این حالت است که افراد علائم خستگی فوق کلیه را مشاهده می کنند : کمبود انرژی و ذوق ، خستگی همیشگی و حتی افسردگی خفیف . این نشانه ها با افزایش استرس کاهش نمی یابند . مصرف محرک هایی مانند قهوه ، نوشیدنی های انرژی زا و مواد شیرین می توانند به طور موقتی سبب افزایش انرژی شوند ولی نمی توانند علائم ذکر شده را از بین ببرند . در حقیقت با گذشت زمان بهبود این شرایط با افزایش مصرف قهوه ، کمتر ممکن می شود تا جایی که دیگر این غدد قادر به واکنش نیستند .

آیا این یک شرایظ واقعی است ؟

اگر شما هم این علائم را دارید جالب است بدانید که خستگی غدد فوق کلیه به عنوان یک شرایط پزشکی پذیرفته شده نیست . خستگی فوق کلیه فقط در مراحل انتهایی یعنی زمانی که این غدد ۹۰ % از عملکرد خود را از دست داده اند به عنوان بیماری شناخته می شود که یک بیماری خود ایمنی است و آدیسون نام دارد . محققان افراد را به دو دسته تقسیم می کنند : افرادی که سالم هستند و افرادی که از ناتوانی شدید غدد فوق کلیه رنج می برند . پزشکان بیان می کنند که این یک شرایط نامشخص است که توضیحی ندارد و نیز تعداد بیشماری از افراد از ناتوانی خفیف غدد فوق کلیه رنج می برند .

چگونه علائم را بشناسیم ؟

ما خستگی غدد فوق کلیه را یک بیماری چند علامتی می دانیم زیرا طیف گسترده ای از علائم را شامل می شود . هر کدام از این علائم مربوط به ترشح نشدن یک یا دو هورمون است که توسط غدد فوق کلیه ساخته می شود . علائم زیادی در رابطه با این شرایط وجود دارد . مهم ترین و شایع ترین آن خستگی دائمی است . این خستگی در مقایسه با خستگی که بعد از یک روز پر کار یا نخوابیدن شبانه احساس می کنیم طولانی تر و شدید تر است . تجویز استراحت طولانی مدت هم کمکی به بهبود این امر نمی کند . کسانی که از این شرایط رنج می برند ممکن است افزایش ناگهانی انرژی را به هنگام عصر احساس کنند که در نتیجه ی عدم تعادل چرخه ی هورمون کورتیزول است . نشانه ی دیگر کمبود اشتیاق و ناتوانی در مقابله با شرایط استرس زاست . این حالت در نتیجه ی ناتوانی غدد فوق کلیه در تولید و ترشح هورمون های کورتیزول و اپی نفرین که محرک هستند به هنگام نیاز می باشد . کسانی که این شرایط را دارند نمی توانند در شرایط استرس زا تمرکز کنند و احساسات خود را در موقعیت های شاد ابراز نمایند . آن ها به نظر تنبل ، بی اشتیاق و راحت طلب می آیند . علائم دیگری وجود دارند که در نتیجه ی کاهش تولید و ترشح هورمون های کورتیزول ، اپی نفرین ، آلدوسترون و پروژسترون می باشند که عبارتند از :

خستگی

کاهش میل جنسی

افزایش وزن

آلرژی

کاهش قند خون

تمایل به غذای شور

آیا آزمایشی برای تشخیص این حالت وجود دارد ؟

ابتدا مطمئن شوید که پزشک خوب و با تجربه ای را که در زمینه ی کارکرد هورمون ها تخصص دارد انتخاب کرده اید . شما باید همه ی علائم ذکر شده را داشته باشید و همچنین پزشک شما باید آزمایش هایی را برای اندازه گیری سطح هورمون کورتیزول و هورمون های غده ی نیروئید انجام دهد . معتبر ترین آزمایشی که انجام می شود از طریق بزاق است که به ما این امکان را می دهد که میزان کورتیزولی را که در سلول هایمان وجود دارد اندازه گیری کنیم . این آزمایش در طی ۴ مرحله نمونه گیری در طول روز انجام می شود . مقدار متوسط هورمون کورتیزول در ۲۴ ساعت اطلاعات زیادی به ما نمی دهد . با نمونه گیری های متعدد می توانیم متوجه شویم که چگونه سطح هورمون کورتیزول در طی ۲۴ ساعت نوسان می کند . در افراد سالم بیشترین میزان کورتیزول به هنگام صبح است که همینطور سطحش کاهش می یابد تا در شب په پایین ترین حد خود برسد .

اگر از این شرایط رنج می برید راه های ساده ای برای افزایش سلامتی وجود دارد : خواب کافی امکان ترمیم شدن سلول های غدد فوق کلیه را فراهم می کند ، شناسایی و مصرف غذاهایی که مواد مغذی مورد نیاز بدن را به آن می رسانند ، کاهش مصرف کافئین که از نوسانات نامتعادل کورتیزول جلوگیری می کند و نیز استفاده از مکمل هایی مثل ویتامین C ، منیزیم و مواد پروبیوتیک می توانند به شما کمک کنند .

آیا راه های دیگری را برای بهبود این شرایط می شناسید ؟ نطر خود را برای ما بیان کنید .

 

  منبع :
inspiyr
  برچسب ها :  نظرات