شاید شما هم این تجربه را داشته باشید که کتابی میخرید و فقط چند صفحه از آن را مطالعه میکنید.چرا؟ آیا در انتخاب اشتباه کرده اید یا در مطالعه تنبل هستید ؟

دوست شما به شما کتابی معرفی میکند که از نظر او یک اثر فوق العاده و شاهکار است ،شما نیز آن کتاب را تهیه میکنید و پس از خواندن چند صفحه از خواندن آن کتاب خسته میشوید ! ایراد کار کجاست ؟

هنگامی که چند کتاب خوب و باب میل مطالعه کنید متوجه میشوید که سلیقه کتاب خوانی شما کاملا با دیگران متفاوت است و اگر کتاب با اقبال عمومی خوبی روبه رو شده است دال بر آن نیست که شما هم از آن کتاب و سبک نویسنده خوشتان بیاید و چون کتاب،فروش خوبی داشته است ،شما نیز حتما باید آن کتاب رادوست داشته باشید .به سلیقه خود احترام بگذارید . کتابی را که از خواندن آن لذت می برید تهیه کنید و هرگز به خاطر اقبال عمومی یک کتاب آن را مطالعه نکنید،چون به زودی علاقه مطالعه را با این عمل از بین میبرید .

هنگام انتخاب کتاب به چند نکته توجه داشته باشید:

۱.تمام کتاب های نویسنده مورد علاقه خود را حتما مطالعه کنید .اگر به نوشته یک نویسنده خاص علاقه مند شدید سعی کنید تمام آثار آن نویسنده را مطالعه کنید.

۲.هرگز به یک نویسنده فرصت دوباره ندهید .اگر از بهترین نوشته یک نویسنده خوشتان نیامد هرگز به سراغ دیگر آثار او نروید شمارا از لذت مطالعه محروم میکند.

۳.سلیقه دوستان خود را در مطالعه بشناسید .سعی کنید یک کتاب را با جمع دوستان همخوانی کنید وسپس در مورد کتاب صحبت کنید این عمل باعث شناسایی دوستان هم سلیقه شما میشود.با این عم میتوانید در انتخاب کتاب لذت بخش از دوستان خود کمک بگیرید .

۴.دچار جو زدگی نشوید .شاید در اطراف شما نیز کسانی باشند که طبق نظر دیگران بدون لذت بردن کتاب میخوانند و شما را نیز تشویق میکنند که فلان کتاب فروش زیادی داشته پس باید حتما آن را مطالعه کنیم .این جو زدگی مطالعه است .هرگز دچار آن نشوید .

  1. طبق شرایط روحی کتاب بخوانید .برای من بارها پیش آمده است که با یک کتاب هیچ ارتباطی برقرار نکردم اما بعد مدتی وقتی دوباره به سراغ آن کتاب رفتم بی نهایت از سطر به سطر کتاب لذت برده ام .شرایط روحی ما در نظر ما در مورد کتاب ها بسیار مهم است .

۶.علاقه خود را در مطالعه جزئی تر کنید .ابتدا کشف کنید به کدام شاخه از کتاب ها علاقه دارید .بعد سعی کنید سبک های مختلف آن شاخه را امتحان کنید و سبک مورد علاقه خود را از بین سبک ها انتخاب کنید .

۷.به دنبال هدف مشخص باشید .اگر کتابی شما را به آن هدف نزدیک کرد هرگز از مطالعه آن کتاب خسته نخواهید شد.

عمر ما کوتاه تر از آن است که فرصت مطالعه هر کتابی را داشته باشیم پس کتابی بخوانید که از آن لذت میبرید و چیزی به شما می افزاید. لذتی که در مطالعه کتاب وجود دارد با هیچ لذتی قابل قیاس نیست.

 

تهیه شده در : brainclippy.com
  برچسب ها :  نظرات