علائم-و-دلایل-سندرم-پای-بیقرار-

اگر شب هایی هست که کیفیت خوابتان پایین است و غلت زدن برایتان بیشتر دردناک است تا عاجزکننده ،پس ممکن است از بیماری سندرم پای بیقرار (ویلیس اکبوم)رنج میبرید.

-علائم عمده این بیماری به این شرح است:میل به حرکت پاها ،چه حرکتشان بدهید یا ندهید که اغلب در مواقع استراحت دچار آن میشوید و با حرکت تسکین می یابد و بیشتر هم عصرها یا شبها رخ می دهد.البته برای بعضی از افراد این درد در بازو ها وجود دارد.

این بیماری با انواع بیماری ها یا ناراحتی های دیگری که در پاها و بازوها وجود دارد یک فرق اساسی دارد و آن این است که اغلب دردها با استراحت دادن تسکین می یابد نه با حرکت دادنشان.

-با توجه به علائم نام برده شده و رد کردن سایر دلایل بالقوه درد مثل آرتریت یادرد عضلانی ناشی از داروی استاتین ،تشخیص این سندرم نسبتا راحت است.بررسی سوابق پزشکی برای رد کردن سایر دلایل استفاده میشود و گاهی میتواند اطلاعات مهمی را درباره وجود این سندرم آشکار کند.

حدود۵۰% موارد این بیماری ارثی است.اما بعضی اوقات هم میتواند مربوط به شرایط خاصی باشد ،مخصوصا کمبود آهن یا نارسایی مزمن کلیه.

RLS ممکن است به کمبود ذخیره آهن مغز مربوط باشد که موجب مکانیسم ضعیف انتقال آهن به طرف دیواره های خونی مغز میشود.آهن عنصری ضروری برای عملکرد عصبی در مغز است. نه تنها کمبود آهن اغلب منجر به سندرم پای بیقرار می‌شود بلکه اگر مبتلا به این سندرم باشید، و فقرآهن هم داشته باشید، علائم به‌طور عمومی بدتر هم می‌شوند. سندرم پای بیقرار می‌تواند در هر مرحله‌ای از زندگی روی دهد، حتی در دوران کودکی. اما بیشتر در زنان در سنین مستعد حاملگی مشاهده می‌شود، شاید دلیلش این باشد که کمبود آهن خفیف اغلب در دوران بارداری اتفاق می‌افتد. مردان بالاتر از ۴۰ سال هم در معرض این سندرم هستند.

-درمان این سندرم بستگی به شدت علائم دارد. برای کسانی که علائم این بیماری به ندرت در آنها دیده می‌شود، آن‌قدر اذیت نمی‌شوند که نیازی به درمان داشته باشند. اما آنهایی که متناوبا این علائم را تجربه می‌کنند و از آن رنج می‌برند، اما به طور میانگین، کمتر از دوبار در هفته این اتفاق می‌افتد، نیاز به درمان داشته و باید میزان آهن‌شان سنجش شود، همچنین فعالیت‌های هشیارکننده مغز هم برای‌شان تجویز می‌شود مانند: حل جدول کلمات متقاطع پیش از خواب. زمانی که تمرکز مغز را به این طریق پرت می‌کنید، علائم این سندرم تا مدتی کم رنگ‌تر می‌شود. همچنین اغلب توصیه می‌شود یک دوره آزمایشی از کافئین پرهیز شود سپس سایر داروهایی که ممکن است تاثیرگزار باشند، بررسی می‌شوند. بعضی از داروها، علائم سندرم پای بیقرار را بدتر می‌کنند مانند : داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد تهوع یا آنتی هیستامین‌های مسکن( خواب آورهای قابل خرید بدون نسخه پزشک)

 

  منبع :
Huffingtonpost
  برچسب ها :  نظرات