شکنندگی-مو

در آینه خیره شده اید و از تغییرات موهایتان پس از ۴۰ سالگی بهت زده اید؟ دنبال راهکاری برای سلامت بیشتر موهایتان هستید؟  مطالعات جدید سوال شما را پاسخ داده اند. از گذشته می دانیم که بدنه مو با گذشت زمان، نازک‌تر و شکننده‌تر می‌شود و حالا دستاورد جدید مجله “Journal of Cosmetic Dermatology study” نشان می‌دهد که با وارد شدن یک زن به دهه ۴ یا ۵ زندگی اش، کوتیکول (پوشش) مو نیز شکننده‌ می‌شود. به همین دلیل تارهای مو شکننده و خشک می شوند.

محققان دانشگاه گیفو ژاپن، الیاف موی ۱۲۱ زن ۱۰ تا ۷۰ ساله را بررسی کرده و دریافتند که در زنان زیر ۴۰ سال، نشانه‌هایی از آسیب به پوشش بیرونی مو وجود دارد. نوعی آسیب که بخاطر صدمات مداوم و روزانه در تارهای مو به وجود می‌آید (استفاده از ابزارهای آرایشی مثل سشوار ، قرار گرفتن در معرض ریزگردها و . . . ). اما بعد از ۴۰ سالگی، این آسیب، عمیق‌تر شده و به پوشش درونی (Endocuticle) می‌رسد.

 

نیکول راجرز، استادیار بالینی پوست دانشگاه تولان می‌گوید: آسیب مو ناشی از کاهش توانایی بدن در ترمیم خودش است. در دهه ۲ و ۳ زندگی ، بدن شما (و طبعا موی شما) آسیب‌های بیرونی را سریع ترمیم می‌کند. اما در میانسالی، سرعت ترمیم کاهش یافته و مو شکننده می شود. در نتیجه پوشش داخلی مو در مقابل آسیب‌های بیرونی آسیب پذیر می‌شود.

اما برای جلوگیری از این اتفاق راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید برای سلامت موی خود انجام دهید :

۱- موهای خود را کمتر رنگ کنید

تا جایی که می توانید مویتان را کمتر رنگ کنید. از سایه­رنگ‌هایی استفاده کنید که به دکلره نیاز ندارند یا به جای هایلایت کل موهایتان، ‌هایلایت‌ تکه‌ای انجام دهید. راجرز می‌گوید: فرآیند شیمیایی قوی که برای رنگ کردن موی قهوه‌ای به رنگ بلوند به کار می‌رود، باعث تخلخل بیشتر موها شده و باعث شکنندگی مو می شود.

۲- هوشمندانه آرایش کنید

برای آرایش مو از محصولاتی که حاوی سیلیکون یا دایمتیکون هستند استفاده کنید تا علاوه بر پرتر و ضخیم‌تر نشان دادن مو، با ایجاد پوششی بر روی تارهای مو از ساقه مو محافظت کنند. ، قبل از سشوار مو از یک اسپری محافظ حرارتی، استفاده کنید. راجرز پیشنهاد می‌کند از ابزارهای حرارتی که درجه گرمایی قابل تنظیم دارند، استفاده کنید و آن ها را روی پایین‌ترین حرارت ممکن، تنظیم کنید. هنگام استفاده از سشوار، پایین ترین درجه حرارت را انتخاب کرده و سشوار را در فاصله ۱۵ سانتی متری از مو نگه دارید.

۳- تغذیه مناسب داشته باشید

راجرز توصیه می‌کند برای تقویت مو  خانم‌ها باید ۴۰ تا ۴۶ گرم پروتئین در روز مصرف کنند چرا که تارهای مو از جنس پروتئین  هستند. علاوه بر پروتئین، خانم ها نیاز به آهن نیز دارند (حدود ۱۸ میلی گرم در روز برای زنان زیر ۵۰ و ۸ میلی گرم برای زنان بالای ۵۰).

این سه توصیه را انجام دهید تا همیشه موهایی سالم و زیبا داشته باشید.

 

  منبع :
Prevention
  برچسب ها :  نظرات