asthma

آسم مشکلی تقریبا شایع است که در جوامع مختلف در حال گسترش می باشد.به طور مثال ۷% از بزرگسالان آمریکایی از آسم رنج می برند.

آسم چیست؟

آسم بیماری مربوط به مجاری هوایی است که هوا را به ریه ها منتقل می کنند.این مجاری از عضلاتی تشکیل شده است که بنا به نیاز بدن می توانند منقبض شوند یا به حالت استراحت برگردند.

در افرادی که آسم دارند این عضلات انقباض بیشتری دارند و فرد هنگام انجام حرکات ورزشی،تنفس هوای سرد یا آلوده مجاری تنفس را می بندند و فرد با مشکل مواجه می شود.

چه رابطه ای میان آسم و چاقی وجود دارد؟

تحقیقات نشان داده در جوامعی که چاقی شایع تر است آسم هم به همان میزان در کودکان و بزرگسالان بیشتر است.افرادی که از مشکل چاقی رنج می برند تا ۵۰% بیشتر از افرادی با وزن نرمال به آسم دچار می شوند.

در حالی که رابطه ی چاقی و آسم مشخص است اما محققان علت آن را به درستی نمی دانند.شاید یک علت آن این باشد که افراد مبتلا به آسم ورزش نمی کنند و تحرک کمشان باعث چاقی می شود.یا این چاقی است که باعث بروز آسم می شود؟

محققان تیمی ۲۲ نفره با مشکل آسم و چاقی را انتخاب کردند و آن ها را به دو گروه تقسیم کردند یک گروه در دوره ی سه ماهه ی تحقیق با رعایت رژیم غذایی و انجام حرکات ورزشی سعی در کاهش وزن داشتند و گروه دیگر در این مدت تلاشی دز این جهت نکردند.نتیجه ی به دست آمده این بود که گروهی که وزن از دست داده بودند تنفس شان راحت تر شده بود و کمتر مورد حمله ی آسم قرار می گرفتند و حتی عملکرد ریه ی آن ها بهتر شده بود.

پس با کاهش وزن از بروز این بیماری در خود جلوگیری کنید یا حتی اگر هم اکنون از این عارضه رنج می برید با انجام حرکات ورزشی و رعایت رژیم غذایی آن را بهبود ببخشید.

  منبع :
doctoroz
  برچسب ها :  نظرات