نشستن-طولانی-مدت-و-خطر-کبد-چرب

به تازگی تحقیقات نشان داده اند بین رفتارهای کم تحرک و ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی ،رابطه وجود دارد و حتی انجام فعالیت های متوسط تا سنگین توانایی مقابله با این اثر را ندارند.

رفتارهای کم تحرک یعنی کارهایی که انجام می دهید در حدی باشد که افزایشی در سطح انرژی بدن تان رخ ندهد و درواقع سطح انرژی بدن تان در حد حالت استراحت بماند.

تحقیقات زیادی قبلا رابطه ی بین رفتارهای کم تحرک و بیماری هایی مثل چاقی ،دیابت، فشارخون بالا،بیماری های قلبی عروقی ،سرطان یا حتی مرگ را نشان داده اند.

جالب است بدانید که آزمون بررسی سلامت (NANES) گفته است بزرگسالان تقریبا ۵۵% از روز را به صورت کم تحرک می گذرانند.

همانطور که در ژورنال هپاتولوژی منتشر شده است ،تحقیقات جدید رابطه بین ساعات نشستن و فعالیت های فیزیکی و ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) را در بیش از ۱۴۰۰۰۰ زن و مرد کره ای میانسال بررسی می کند.از بین شرکت کنندگان در این تست سلامت ، نزدیک به ۳۵% افراد دچار بیماری NAFLD بودند .هر ۲ فاکتور نشستن طولانی مدت و فعالیت فیزیکی کم به طور مستقل با  NAFLD در ارتباط اند.لازم به ذکر است که این مطالعات روی افرادی با وزن طبیعی یعنی آنهایی که BMI کمتر از ۲۳ دارند انجام شده است.

یافته های این تحقیق را می توان اینگونه جمع بندی کرد که هر ۲ عامل افزایش فعالیت فیزیکی و کاهش ساعات نشستن ممکن است به طور مستقل در کاهش خطر ابتلا به  NAFLD موثر باشند.

  منبع :
medicalnewstoday
  برچسب ها :  نظرات