بسیاری از افراد جامعه مبتلا به سندرم متابولیک هستند. بر اساس مطالعاتی که اخیرا انجام شده است بیش از ۱/۳ افراد بزرگسال در آمریکا در شرایطی قرار دارند که سندرم متابولیک نامیده می شود که شامل ترکیبی از فاکتور های خطر مثل فشار خون بالا ، دیابت و چاقی می باشد . محققان طی بررسی که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ انجام دادند متوجه شدند که حدود ۳۵ % از مردم آمریکا مبتلا به سندرم متابولیک هستند ( سندرم X هم نامیده می شود ) . این سندرم شرایطی را ایجاد می کند که سبب افزایش بیماری های قلبی – عروقی و نیز مرگ زودرس می شود . دکتر Robert J .Wong از بیمارستان کالیفرنیا ذکر کرده است که این میزان درصد بسیار خطرناک و زیادی است و نیز بیان می دارد که قبل از بررسی نتایج تصور بر این بوده است که تعداد افرادی که در این شرایط هستند بسیار کم است .

سندرم متابولیک چیست ؟

عواملی که این سندرم را ایجاد می کنند ۵ مورد هستند که فردی که مبتلا به این سندرم است حداقل ۳ مورد از این عوامل را دارد . این ۵ مورد طبق گفته ی موسسه ی ملی سلامت عبارتند از : کمر بزرگ ، مقدار زیاد تری گلیسرید ( نوعی چربی که در قند خون وجود دارد ) ، کم بودن میزان کلسترول خوب ( HDL ) ، فشار خون بالا و قند خون بالا به هنگام ناشتا . تحقیقاتی در رابطه با این موضوع در فاصله سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ انجام شده است که داده های این تحقیقات بر اساس مصاحبه با افراد و آزمایش های فیزیکی است . شیوع این سندرم با افزایش سن زیاد می شود به طوری که ۴۷ % از افرادی که سنی حدود ۶۰ و بیشتر دارند مبتلا به سندرم متابولیک می باشند در حالی که تنها ۱۸ % از افراد ۲۰ تا ۳۹ سال این شرایط را دارند .

اثر سن

دکتر Wong بیان می دارد که با افزایش سن تعداد افرادی که به این سندرم مبتلا می شوند افزایش می یابد که سبب افزایش خطر ابتلا به تعدادی از بیماری ها در این افراد می شود . این بیماری ها عبارتند از بیماری های قلبی ، کبد چرب و دیابت . کبد چرب بیماری است که در آن مقدار زیادی چربی در سلول های کبد انباشته شده و سبب از بین رفتن کبد می شود . یکی از دلایلی که با افزایش سن خطر بروز این سندرم زیاد می شود می تواند این باشد که هر چه سن فرد بالا می رود متابولیسم بدن او کاهش می یابد که سبب افزایش وزن وی شده که خود این مورد خطر افزایش فشار خون ، دیابت ، میزان چربی و چاقی را در فرد افزایش می دهد . طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است محققان مشاهده کرده اند که تعداد افرادی که این سندرم را دارند در اسپانیا بسیار زیاد است . پزشکان برای کاهش بروز این سندرم برنامه های ورزشی و کاهش وزن را که منطبق بر رژیم هستند در نظر گرفته اند . دکتر Wong بیان می دارد مبتلا بودن به این سندرم بدین معنا نیست که نمی توانید به حالت عادی باز گردید پس برای آن تلاش کنید .

  منبع :
live science
  برچسب ها :  نظرات