۴۰ تا ۶۰ درصد از رژیم غذایی من بر اساس نیاز روزانه ام از چربی تشکیل میشود که ممکن است برای کسانی که آب میوه های آلی را سر میکشند تعجب آور باشد ولی من چربی خوب را باور دارم . ما برای عملکرد مغز ، تولید هورمون ، سوخت و ساز ، کاهش وزن ، تولید انرژی ، ایمنی بدن و پاسخ التهابی به چربی های خوب نیاز داریم . ۶۰% از مغز ما از چربی تشکیل شده است . چربی که ما مصرف میکنیم مغز را تغذیه میکند ، به عملکرد سیستم عصبی کمک میکند و نیز سبب وضوح ذهنی میشود که ما را قادر میسازد خوشحال و سالم زندگی کنیم . من بدون وقفه کار میکنم و همیشه در ماموریت هستم و اگر رژیم غذایی ام مقادیر کافی از چربی را شامل نشود مغز و بدن من نمیتوانند تحمل کنند و کارآیی خوبی داشته باشند . من تاثیرات افزایش میزان دریافت چربی را احساس کرده ام که سبب افزایش انرژی ، تثبیت هورمون ها و تغذیه ی سیستم عصبی میشود . اگر شما میخواهید که چربی های خوب را به رژیم غذاییتان اضافه کنید بهتر است نحوه ی عملکرد آن را بدانید که بدین گونه است : گرما سبب تغییر زنجیره های اسید چرب از طریق اکسیداسیون چربی ها میشود که سبب تولید چربی های فاسد میگردد . چربی های فاسد متراکم میشوند و میتوانند سبب مسدود شدن سیستم گردش خون ، سیستم لنفاوی و سیستم گوارشی شوند که میتواند بر کبد فشار آورده و سبب افزایش وزن شود . روغن نارگیل بهترین چربی است که میتوان برای آشپزی از آن استفاده کرد زیرا ارزش تغذیه ای آن حتی در دماهای بالا هم تغییری نمیکند . چربی های امگا ۳ و امگا ۶ برای حفظ سلامتی ضروری هستند . ما باید به یک نسبت مشخص از این دو استفاده کنیم زیرا وجود مقادیر زیاد امگا ۶ بدون حضور امگا ۳ که تعادل را ایجاد کند سبب بروز التهاب میشود . بسیار مهم است از غذاهایی که حاوی مقادیر فراوانی امگا ۳ هستند استفاده کنیم زیرا برای متابولیسم ، عملکرد مغز و سلامت ذهنی ، سلامت سیستم قلب و عروق و پاسخ التهابی بدن لازم هستند و همچنین از بروز بیماری ها و سرطان های پیشرفته جلوگیری میکنند . آلفا لینولنیک اسید  ( فرم گیاهی روغن امگا ۳ ) در سبزیجات برگدار سبز ، جلبک و خزه ی دریایی ، شاهدانه ، دانه چیا ، بذر کتان ، گردو ، توت فرنگی و کیوی یافت میشود . اسید های چرب امگا ۳ میتوانند به اسیدهای چرب DHA و EPA تبدیل شوند که در روغن های دریایی یافت میشوند . DHA ( در بدن تولید نمیشود ) سبب جلوگیری از افسردگی و تقویت حافظه میگردد . EPA ( بدن قادر به سنتزش نمیباشد ) به بروز پاسخ التهابی کمک میکند . امگا ۶ به فراوانی در روغن کنجد و موارد زیر یافت میشود : آوکادو ، نارگیل ، زیتون ، درخت بلارد و کاج دراز برگ . این چربی های انرژی زا سبب تقویت سیستم ایمنی ، افزایش قدرت مغز ، زیبایی پوست ، پاکسازی بدن و تقویت سیستم ایمنی میشود . ز آنجایی که همه ی مواد حاوی امگا ۶ لذیذ و خوش طعم هستند پس چرا از فواید آن بی بهره بمانیم ؟ در اینجا ۵ موردی که حاوی چربی های مفید هسند ذکر شده است :

۱. آوکادو

آوکادو یکی از اجزای اصلی آشپزخانه من است . روش های استفاده از آوکادو بسیار زیاد است ولی دو مورد از آن را اینجا بیان میکنیم :

a. آن را میپیچیم و همراه جوانه و سبزی های کشت شده مصرف میکنیم .

b. آن را پوست میکنیم ، تکه تکه میکنیم و در فریزر نگه داری میکنیم برای اضافه کردن به شیک کاکائو همراه با استویا و شیره بادام .

۲. کره آب کرده

من دوست دارم از کره آب کرده به اسم کره روح بخش یاد کنم که به ما نیروی حیات میبخشد ، سبب آرامش رو ح و روان ما میشود ، و سبب افزایش توانایی های روحی و روانی که از طریق یوگا به دست می آید میگردد . کره آب کرده برای آشپزی فوق العاده است زیرا گرمای زیاد را تحمل میکند . بهترین راه استفاده از آن در چای تولسی و اضافه کردن یک قاشق غذاخوری از آن به لیوان با چلپ چلوپ آب گل رز به همراه کمی عسل یا استویا میباشد.

۳. روغن نارگیل

روغن نارگیل برای آشپزی عالی است زیرا گرمای زیادی را تحمل میکند . من برای غذاهایی که هر ماه با شکلات درست میکنم از روغن نارگیل ، شیک کاکائو ، عسل ، استویا و … استفاده میکنم که انرژی مورد نیاز روزانه مرا تامیین میکند .

۴. آجیل و دانه های خیس

شاهدانه ، بادام ، تخم کدو ، آجیل برزیلی ، بذر کتان ، درخت بلارد ، کنجد ، فندق ، گردو ، ماکادمیا و دانه چیا بخش خوبی از رژیم غذایی را تشکیل میدهند . استفاده از شیره های تولید شده از این دانه ها و آجیل ها یکی از راه های مورد علاقه من برای استفاده از این مواد در منوی روزانه است . همچنین از این مواد میتوان برای تولید شیک ، اسموتی ، پنکیک ، کرم سیب زمینی شیرین له شده ، پودینگ چیا ، ماکارونی و … استفاده کرد .

۵. زیتون و روغن زیتون سرد فشرده

من از روغن زیتون برای سبزیجات پخته و خام استفاده میکنم . چاشنی های مورد علاقه من روغن زیتون ، لیمو و نمک دریایی هستند . شما میتوانید بهترین بشقاب سبزیجات را با این سس ساده تهیه کنید و دیگران را خوشحال نمایید .

حال که اطلاعاتی را در مورد چربی های مفید به دست آوردید از ان ها در برنامه غذایی روزانه تان استفاده کنید و انتظار نداشته باشید با افزودن این مواد به یک رژیم غذایی آمریکایی که شامل مقادیر زیادی شیرینی و چربی و محصولات حیوانی است بتوانید وزن خود را کاهش دهید زیرا چربی های خوب به طور کلی بخشی از رژیم غذایی سالم هستند نه یک درمان جادویی .

  منبع :
mind body green
  برچسب ها :  نظرات