تخریب-ذهن

حتی اگر به راحتی جدول کلمات متقاطع را حل کنید و دوستانتان را در اسم فامیل شکست دهید  (بازی ‌هایی برای فعال نگه داشتن ذهن) عادات روزمره دیگری وجود دارند که به ذهن شما آسیب می رسانند و سلول‌های عصبی شما را تخریب می کنند. در اینجا ۶ چیز که به گفته بهترین متخصصان می‌تواند به قوه ادراک شما صدمه بزند، را بیان می‌کنیم:

استرس

استرس در مورد مسائل مالی و پروژه‌ های کاری و تلاش برای حفظ ظاهر زندگی اجتماعی  باعث تولید مقدار زیادی هورمون های استرسی می شود. دکتر “برندان کِلِی”، متخصص مغز و اعصاب در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه اوهایو می‌گوید: سطح بالای استرس باعث کاهش عملکرد مغزی می‌شود و حتی ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد. به نظر می رسد که تغییرات هورمونی مرتبط با استرس، علت این ارتباط باشند.

چاقی

کِلِی می‌گوید: اگر شما برای تناسب اندام نیاز به انگیزه بیشتری دارید، بدانید که تحقیقات جدید نشان می‌دهد چاقی در میانسالی می‌تواند باعث کاهش عملکرد شناختی و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل در سال‌های بعد زندگی شود. مطالعه‌ای که در مجله اپیدمیولوژی آمریکا منتشر شد، نشان می‌دهد که بین چاقی و توانایی ذهنی کم در جوانی و بزرگسالی رابطه‌ وجود دارد. کِلِی می‌گوید: با توجه به این که چاقی، یک مشکل پیچیده پزشکی است، مشخص شدن علت این موضوع، کار آسانی نیست. چرا که این مسئله می تواند ناشی از خود چاق و یا عوارض آن باشد.

غذا-شیرین

غذاهای شیرین

دکتر آلن توفیق، متخصص مغز و اعصاب و ناهنجاری های خواب مرکز پزشکی وِیل کورنل نیویورک می‌گوید: قند و شکر وزن شما را افزایش می دهد و مصرف زیاد آن ها، می‌تواند بر سلول‌های مغزتان تاثیر بگذارد. افراد دیابتی، بیشتر دچار زوال عقل می‌شوند. بر اساس یک مطالعه بر روی حیوانات در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، احتمال می رود تاثیر منفی قند بر مغز، به علت افزایش التهاب باشد. همچنین مشخص شده که رژیم های غذایی سرشار از قند بر عملکرد سلول مغز و توانایی شناختی تاثیر می‌گذارند.

انجام چند کار بصورت همزمان

شما هم این گونه هستید؟ در حین صحبت با همکاارتان ناهار بخورید و ایمیل بزنید. توفیق می‌گوید: انجام دادن چند کار به صورت همزمان، مانع پردازش مغزی شما می‌شود. لوب پیشانی(فرونتال) مهمترین بخش مغز است که بر تمرکز ما، نظارت می‌کند و قدرت پردازش محدودی دارد. اگر سعی کنید از آنچه مغزتان می‌تواند به طور منطقی انجام دهد، فراتر بروید مغز شما هنگ می کند، درست شبیه زمانی که چندین برنامه کامپیوتری را همزمان باز می کنید و کامپیوترتان هنگ می‌کند.

وقت گذراندن با یک دوست سیگاری

حتی اگر سیگار نکشید، استنشاق دود سیگار دوستتان ، مغز شما را در معرض ترکیبی از مواد سمی قرار می‌دهد. توفیق می‌گوید: قرارگیری طولانی مدت در معرض دود، مونوکسید کربن بدن را افزایش می‌دهد که جای اکسیژن ضروری مورد نیاز مغز و بدن ما را می‌گیرد. آسیب به عروق خونی و سلول‌های عصبی، توانایی سلول‌های مغز برای برقراری ارتباط موثر و حفظ اطلاعات را، مختل می‌کند.

سفرهای هوایی مکرر

با توجه به تحقیقی از دانشگاه کالیفرنیا، سفرهای هوایی طولانی می‌تواند تا یک ماه بعد از بازگشت به خانه، بر توانایی یادگیری و حافظه تاثیر بگذارد. پروفسور الیزابت لومباردو، روانشناس می‌گوید: حرکت در میان مناطق جغرافیایی با ساعت‌های مختلف، ریتم شبانه روزی طبیعی بدن را به هم می‌ریزد. علاوه بر مشکلات خواب، غذا خوردن و تنظیم هورمون(که تمام این ها می‌توانند بر حافظه و یادگیری تاثیر بگذارند)مسافرت‌های هوایی پی در پی، استرس زیادی نیز  بر بدن شما وارد می‌کنند.

 

  منبع :
Prevention
  برچسب ها :  نظرات